Bitter Çikolata

Temmuz 2013 | Tutku Yılmaz, Diyetisyen
Çikolata
Bitter çikolata belli süreçler sonucunda elde edilir. İçinde şeker ya da tatlandırıcı türleri barındırmaz, bu yüzden mutfaklarda çok tercih edilir çünkü şeker miktarını ayarlamak kişinin elindedir.

Toplanan kakao tanecikleri, mayalanmaya bırakılır. Mayalanma sonucunda kakao likörü denilen bir madde elde edilir. Çikolataya tat veren bu maddedir. Kakao likörü mayalama işlemi yarı kakao yağı ve yarı kakao tanecikleri olana kadar devam eder. Daha sonra bu iki madde karıştırılarak bitter çikolata elde edilir.

Çikolata

Bitter çikolatanın içinde sadece kakao bulunur. Diğer çikolataları elde etmek için ise kakao likörünün içine başka maddelerde eklenir. Sütlü çikolata için kakao likörünün içine süt eklenmesi gibi...

Fakat tamamen kakaodan yapılan çikolatalar herkesin hoşuna gitmez. Oysa ki yapılan araştırmalara göre bitter çikolatanın insan sağlığına faydalarının oldukça çok olduğu saptanmıştır.

Bitter Çikolatanın Sağlığımız üzerindeki Etkileri;
  • Her gün 7,5 gram çikolata yiyenlerin tansiyonunun daha düşük olduğu, kalp krizi ve inme riskinin %38 daha az olduğu belirlenmiştir. ( Alman İnsan Beslenmesi Enstitüsü tarafından)
  • Çikolatanın sağlığı koruyan ' flavonoid'leri bol miktarda içerdiği tespit edilmiştir. Bu flavoidler yeşil çay ve üzüm flavonoidleri gibi antioksidan savunma gücüne büyük katkıları vardır.
  • Çikolata ve kakao da meyve, sebze, şarap, ve yeşil çaya kıyasla çok daha fazla polifenol içerdiği saptanmıştır. Polifenol, kardiyovasküler hastalıkların önlenmesinde büyük faydası var. Kakao polifenolü kanın incelmesini sağlayarak pıhtılaşmayı engeller ve kalp krizi, felç risklerini azaltır. Ayrıca bağışıklık sistemini güçlendirir.
  • Çikolata ayrıca PEA( phenethylamine) içermektedir. PEA de sinir sistemini uyaran bir maddedir. Bazı salgıların salgılanmasını tetikler, ağrıları dindirir ve insanın kendini daha iyi hissetmesini sağlar.

Çikolata