Böcek Isırıkları

Nisan 2013 | Ece Naz Sonat, Dil Bilimci
Keneler

Zehirli örümcekler, pireler, arılar ve bitler temas halinde onları farketmemizi sağlarlar. Keneler ise derinin altına girerler. Eğer dışarıda çok zaman geçiren biriyseniz kenelere karşı dikkatli olmalısınız. Bitkilerden ve çimenlerden kolayca size ulaşabilirler. Her zaman hastalık taşımıyor olabilirler ama zaman zaman lyme hastalığı taşırlar. Bu hastalık borrelia bugdorfi adında bir bakterinin yol açtığı, ciddi bir hastalıktır.

Keneler ısırmak için kasık ve koltukaltı gibi nemli bölgeleri tercih ederler. Buralardaki kanla beslenir ve hastalıklarını bırakırlar. Bazen de alerjik reaksiyona neden olurlar. Kene ısırığını farkettiğinizde, keneyi hemen çıkarmanız gerekir. Kenelerden kaçınmak için doğada vakit geçirirken çok fazla açık giyinmemeye dikkat edin. Geçirdiğiniz zamanlarda ise vücudunuzu kontrol edin.

Böcekler

Zehirli Örümcekler
Tahta parçaları ve ağaç kütükleri gibi yerler zehirli dişi örümceklerin saklandığı yerlerdir. Uzun bacakları vardır ve parlaktır. Üzerlerinde kırmızı yada turuncu bir kum saati şekli vardır. Isırdıklarında çok büyük bir acıya neden olurlar. Nadir olarak da acısız olabilirler. Isırdıkları yerde diş izleri kalır ve ardından kas krampları, mide bulantıları, kusmalar ve yüksek tansiyon başlar. Bu durumda hemen bir doktora gitmelisiniz. Eğer mümkünse daha iyi bir tanı için örümceği de götürün.

Böcekler

Brown Recluse Örümceği
Tavan arası ve dolap gibi yerlerde bulunur. Renkleri sarıdan koyu kahverengiye kadar değişir. Isırıklarını hissetmeyebilirsiniz. Ama oldukça ölümcül bir zehirleri vardır. Isırdıkları yer kızarır ve su toplar.

Böcekler

Bitler
Kulak arkalarında ve ense bölümündeki saçlarda bulunurlar. Eğer bitli birinin şapkasını yada tarağını kullandıysanız, bit bu şekilde bulaşmış olabilir. Sadece yakın olmanız da bitin size geçmesi için yeterlidir. Çok kaşıntı yaparlar ama kaşımak kafa derisinde enfeksiyona neden olabilir. Bitlerden kurtulmak için özel şampuan, krem ve losyonlardan kullanın. Yayılmalarını önlemek için yatağınızı, kıyafetlerinizi ve özel eşyalarınızı temiz tutun. Yakınınızdakileri de kontrol etmeyi unutmayın.

Böcekler

Pireler
Pireler küçük, kanatsız ve hızlı yaratıklardır. Bulundukları kişinin kanıyla beslenirler. Pirelerden korunmak için evcil hayvanlarınızı yatağınıza almayın ve onların kontrollerine de özen gösterin, pire uzaklaştırıcı ilaçlardan kullanın.

Böcekler

Arılar
Arılar genelde birini soktuklarında ölürler. Ama eşekarıları ve yabanarılarının bir kaç iğnesi vardır ve alerjisi olanlarda çok ciddi reaksiyonlar oluşturabilirler. Eğer alerjiniz yoksa işiniz daha kolay. İğnesini çıkartın ve yarayı temizleyin. Daha sonra bölgeye buz uygulayın.Böcekler