Börek

Per - 12:50 | Ada Dunn, Waitress
Börek, yufka'da yapılmış kokuşturucu ya da tatlı doldurucu, çiçek, su ve tuz tarafından yapılmış ince uzanan para çarşaflarından oluşan bir yemektir. Yufka filo'dan daha kalpler, ama tortilla'dan daha ince ve genelde bakmadan önce örtülüyor.

9373

Çoğu ülkeler bu saçma yemeğin versiyonlarını sahip olsa da muhtemelen Anatoli ülkelerinde Ottoman İmparatorluğu sırasında, bugün Türkiye'ye ait bir bölge icat edilmiştir. Bu da peynirle dolu para katları ve tarifi 160'e dönüştü. BC. Geri döndüm.
Bugünkü Türkiye, b örek (burek, byurek, byrek, böregi) adı altında toplanılmış sütunlar ve pastarları için ünlü. B örek değişikliklerine rağmen Yufka her zaman aynı durumda kalır. Neredeyse içindeki her şey Börek denilebilir. Bu da adını açıklayabilir.

9373

Türkiye'de b örek'in birçok bölgesel değişiklikleri var ve bu isimler genelde özel börek çeşitliğinin b a şladığı şekilde, maddeleri, hazırlama ya da börek çeşitliği ile ilgili tanımlayan bir kelime vardır. Su b öreği ya da su börek, örneğin, neşe ile kaplanmış kaynaklı parçalardan oluşturulmuş ve koyun peyniriyle dolu (alternatif bir reçete küçük et ve soğan i çeriyor) ve sonra pişirilmiş. Kalem b öregi ya da kalem börek, restoranlarda sık sık bir apetizer olarak servis edilen ince, sigara şeklindeki bir değişiklik.
Şekillerinin yüzünden ilk olarak sigara b öreği denildi, ama 2011 yılından beri Türk savcıları sigara i çmekle bağlantısını kaçırmak için onları bald ırlar diyorlar. Genelde feta peyniriyle dolusurlar, patates ve parsley ile, fakat de spinach, nettles, leeks ve zucchini gibi küçük et veya sosis ve sebzelerle zenginleştirilebilir. Pa ça nga b öreği, past ırma veya kasar ile dolu ve boğulmuş yeşil piperlerle İstanbul'dan kızarmış bir çeşitlidir. Saray b öreği ya da saray börek gerçekten değerli bir deği şiklikdir. Bu şekilde taze neşe parçalar arasında çevriliyor. Kol böreği ya da kol börek, evde hazırlanmış klasik değişiklikdir, uzun, çevre ya da çizgi rol şeklinde, genelde küçük et, feta peynirle. Spinach veya patates sallanmış (geleneksel hazırlanmış bir İstanbul b ölgesi adında sar ıyer böreği denir).

9373

En güzel variant muhtemelen gül b öreği ya da gül B örek, spiral şeklinde ayarlanmış ve gül benziyor, sık sık tadı zehirlenen çeşitli doldurumlarla doldurulmuştur. Çi ğ b örek ya da çift börek, çift mallı et ile dolu ve petrol kızarmış bir değişiklik.
On the other hand, there is also t öb örek, similar a variety that is baked and not fried. Ancak B örek'in kızartması gerekmiyor. Rize b ölgesinde laz böreği denilen tatlı bir variant hazırlanmış. Muhalebi (yerel bir pudingin çeşitliği) ile doldurur ve cömertli şekerle fırlatılır.

9373

Başka bir şeker çeşitliği kurt b öreği denir, aynı zamanda sade denir. Bu da basit börek anlamına gelir ve bunun hiç doldurulmadığı gerçeğini anlatır, ancak üzerinde sadece cömertli bir katı barut şeker vardır. B örek'in Türk yemeğinin en önemli yemeklerinden biri olduğuna göre, kesinlikle en eski ve en geleneksel olduğuna dair bütün bu değişikliklere bakarsak, açıkça görünüyor.
Türkiye'deki çoğu konya restaurant bu lezzetli yemek bulabilirsiniz. Ayrıca Türkiye'nin tüm bölgelerinde restoranlar bulunabileceğiniz bir Türk yemek sitesinin yummyadvisor da tavsiye etmek istiyorum.