Borsa'da Fenerbahçe Vurgunu

Temmuz 2012 | Hakan, Bütçe Uzmanı
Malumunuz bir şike davası aldı başını gitti son 1 yıl ülkenin spor gündemine fenerbehçe ve şike davası oturdu kaldı.

Ve bugün mahkeme şike kararını açıkladı yazımın şike davasıyla alakası olmayacak bu konuda konuşan o kadar çok insan var ki zaten.


Yazım İMKB ye kote olan bir firmanın yani fener kodlu hissenin 29-062012 ile 02-07-2012 arasındaki dalgalanmasıyla ilgli olacak.


Cuma günü yani 29-06-2012 tarihinde (perşembe günü 52 tl) FENER kodlu hisse mahkeme başkanı karar cuma günü açıklanacak deyince 56 tl ye kadar yükseldi çünkü beklenti aziz yıldırımın tahliye olacağıydı. Ancakmahkeme başkanı kendi ağızıyla yaptığı bu açıklamaya uymadı ve hisse kapanışa doğru tekrar 52 tl ye geriledi. cuma günü karar açıklanacak diyen mahkeme başkanı ekinci her ne olduysa kararı pazartesi sabah 09:00 da yapılacak toplantıda açıklayacağız dedi.


ve pazartesi geldi çattı mahkeme heyeti toplandıradyolar dakika dakika mahkemeden haberler vermeye başladı sonra tahliye beklentisi yükseldikçe FENER hissesi ilk seansta 55,50 tl yaptı sonra tahliye açıklandı ve hisse 61 tl ye çıktı ardından aynı açıklamanın içinde cezai hükümler olduğu ortaya çıktı ve hisse tekrar 55 tl düştü saat 16:03 itibarı ile.


Şimdi bu kadar önemli bir kararın açıklanacağı bir günde SPK neden fenerin tahtasını kapatmaz ?


neden mahkemenin kararının sızmış olabileceğinden hareketle (-ki yorumcuların bu kararı mahkeme başkanı açıklamadan bildiğini gördük dakika dakika) hisse hareketlerini incelemeye almaz?


küçük yarımcıyı korumakla ve imkb nin güvenilirliğini sağlamakla görevli SPK neden bu görevini yapmayı ihmal etmiş?


Cuma günü sabahından pazartesi akşamına kadar FENER hissesine girip çıkan büyük yarımcılar kimlerdir?


cuma günü sabahı ile pazartesi arasındaki artı yöndeki %17 lik fiyat dalgalanması kimlere yaramıştır.


sadece artış olarak değil 52 tl ile 61 tl arasında al / sat yapan ve bu hareketi 2-3 defa yapan yarımcılar varmıdır?SPK bu soruların cevaplarını vermekle ve İMKB nin güvenirliliği korumakla görevlidir.


Bu sebeple SPK, FENER hissesindeki cuma açılıştan itibaren tüm hareketleri inceleyip halka duyurmalıdır.