Boşanmış Anne Babaların Yaptığı Hatalar

Nisan 2013 | Ece Naz Sonat, Dil Bilimci
  • Çocuğunuzu, eski eşinize mesajlar yollamak için kullanmayın. Çoğu anne baba boşandığı eşiyle bu şekilde iletişim kurmaya çalışıyor. Anne babasının başa çıkamadığı bir şeyi gerçekleştirmek çocuğunuza aşırı stres verir. Yüzyüze konuşmak istemiyorsanız e-mail yada mesaj yoluyla eski eşinizle konuşabilirsiniz. Zaten çocuğunuz için bunu yapmak zorundasınız.
  • Aileleri boşandığında çocukların, özellikle de ergenlik çağındaki çocukların dünyası ters yüz olur. Eski eşinize olan kızgınlığınızı ve boşanmanızın detaylarını çocuklarınıza anlatmayın. Bu onlara zarar verir. Eğer yardıma ihtiyacınız varsa bir terapistle görüşün.
  • Çocuklar anlaşıldıklarını hissetmek ister. Boşanmadan sonra duyguları karmakarışık olur. Onlara ne düşünmeleri gerektiğini söylemeyin, sadece onları dinleyin. Nasıl hissettiklerini anladığınızda sorular sorun ve konuşmaya çalışın. Bir çözümünüz olmak zorunda değil ama çocuğunuzu dinlemek zorundasınız.
  • Uzmanlar boşanmış anne babalara, zaman zaman çocuklarıyla üçünün birlikte vakit geçirmelerini önerir. Bunu yapın. Birbirinizle hiç konuşmamanız onu gerer. Onun için orada olduğunuzu unutmayın ve sorular sorarak kendisini rahat hissetmesini sağlayın.
  • Eğer bunları okuduysanız önceden yapmış olduğunuz hataları fark etmiş olabilirsiniz. Peki bunun telafisi var mı? Şöyle bir gerçek var ki çocuklar inanılmaz derecede affedicidir. Ergenlik dönemlerine gelene kadar yapmış olduğunuz hataları telafi edebilirsiniz. Özür dileyin ve üzgün olduğunuzu dile getirin. Neleri yanlış yaptığınızı ve hatalarınızı güzelce anlatın, bunu değiştireceğinize dair söz verin.