Bu ruh hastalığının belirtisi değil midir? Kazı hafriyatına orman deposu

Mart 2014 | Şaman, İnşaat Mühendisi
1291

GEÇTİĞİMİZ hafta mecliste kabul edilen torba kanuna son anda eklenen bir düzenlemeyle, sık sık tartışma konusu olan kazı hafriyatları için yeni depolama yeri ormanlık alanlar olarak belirlendi.

Eklenen maddeye göre, “demiryolu, otoyolu, devlet ve il yollarının yapımında zorunlu olarak ortaya çıkan kazı fazlası malzemenin depolanacağı alanlara Orman Genel Müdürlüğü’nce belirlenen ağaçlandırma bedeli” alınarak izin verilebilecek. CHP İstanbul Milletvekili Müslim Sarı, “Sadece Kuzey Marmara otoyolu tamamlandığında, yapılan hesaplamalara göre, yaklaşık 48 milyon 776 bin 929 metreküp hafriyat oluşacak” dedi. Hafriyat kamyonları Eylül ayında İstanbul’da eylem yapmış ve “yeni hafriyat alanı” sözü almıştı.

ORMANLAR BETONLAŞACAK

Cumhurbaşkanı Gül’ün onayladığı torba kanunun 3. Maddesinde yer alan madde, “demiryolu, otoyol, devlet ve il yolları ile su isale hatlarının yapımında zorunlu olarak ortaya çıkan kazı fazlası malzemenin depolanacağı alanlara, Orman Genel Müdürlüğü’nce belirlenen yerlerden ağaçlandırma bedeli alınarak izin verileceğini” öngörüyor. Söz konusu düzenleme, ormanlık alanlara kazı fazlası malzemenin dökülebilmesinin yolunu açan bir madde olarak değerlendiriliyor. Düzenlemeye CHP ve MHP’li vekiller de karşı çıkıyor. CHP İstanbul Milletvekili Müslim Sarı, ağaçlandırma bedeli karşılığında hafriyatın orman arazisine dökülmesinin yolunun açıldığını belirtirken; “Kuzey Marmara otoyolu tamamlandığında, yapılan hesaplamalara göre, yaklaşık 48 milyon 776 bin 929 metreküp hafriyat oluşacak. Ve eğer, biz bu hafriyatı bir futbol sahası büyüklüğündeki alanın üzerine koymuş olsaydık, 6.500 metre yüksekliğinde bir tepe kadar hafriyat çıkartılmış olacaktı. Dolayısıyla, bu madde çok sakıncalıdır, doğru değildir, orman arazilerinin ciddi şekilde betonlaştırılmasına hizmet ettiği açıktır” dedi.

MİLYAR DOLARLIK RANT VAR

MHP Adana Milletvekili Seyfettin Yılmaz da hafriyatta dönen ranta dikkat çekti. İstanbul’da kamyoncuların hafriyat yeri sorunu nedeniyle eylem yaptığını anımsatan Yılmaz, “Bu düzenleme inşallah iyi niyetledir. Ama ormancının bu kadar problemleri varken bu maddenin sıkıştırılmasının arkasında yine acaba bu rant lobisi mi var? İhaleyi şirket alıyor, yol da yaptırsanız, köprü de yaptırsanız bunların hafriyatının dökümü ciddi manada sıkıntı. Burada da yine milyon dolar, milyar dolarlık bir hafriyat rantı var. ‘Acaba birilerine peşkeş çekilecek mi? ’ diye geliyor insanın aklına” dedi.
Eylem yapmış söz almışlardı
İSTANBUL Anadolu Yakası’nda faaliyet gösteren hafriyatçılar, kendilerine döküm yeri gösterilmediği gerekçesiyle Eylül ayında eylem yapmıştı. Yaklaşık 2 bin hafriyat kamyonunun katıldığı eylem sonrası, İBB Başkanı Kadir Topbaş da “yeni döküm alanı sözü” vermişti. Topbaş, “Bakan Veysel Eroğlu ile görüştüm, talimatını verdi ve sorun bitti” dedi. İstanbul’da hafriyat alanları konusunda sıkıntı yaşandığını belirten Topbaş, “Yeni alanlarının da gelmesiyle sıkıntı yaşanmayacak” demişti.