Bu Sporlar Bi' Harika: Ekstrem Spor!

Mayıs 2014 | Turan Söylemez, Araştırmacı
Değişen dünyaya karşı monotonlaşmış hayatımızda hep yeni bir macera, yeni bir olay ararız. Çoğu insan bu bocalamanın pençesindedir. İşte burada bahsedeceğimiz 21. Yüzyılın yeni sporları yaşama yeni bir aksiyon, yeni bir tat vermek için icad edildi. Bundan 1500 yıl önce Olimpos dağındaki sporcular bugünü görselerdi büyük ihtimalle ağızları açık kalacak ve hayranlıkla, şevkle izleyecekti.

Yamaç Paraşütü
Yamaç paraşütü en sık bilinenlerdendir. Diğerlerinin yanında pek çılgın kalmayabilir fakat değişik sporlar yapmak isteyenler için idealdir. Sıcak bir yaz günü bir yamaçtan süzülerek biraz yükseklerde serinlenmek ve muhtemelen altınızda bulunan deniz manzarasının tadını çıkarmak... Evet, kulağa hoş geliyor.


Planör
Planörler, motorsuz minyatür uçaklara benzetilebilir. Vinçlerle veya başka bir uçağı çekmesiyle havalandıktan sonra hava akımıyla kontrolü ele alırsınız. Motorsuz olması, gökyüzünü dinlemek için eşsiz bir fırsat.


Yelkenkanat (Hang gliding)
Bir sineğin kanatlarının büyütülmüş bir şekilde arkanıza takıldığını düşünün. Nasıl olurdu? Evet, planör ve paraşüt karışımı bir şey.


Microlight
Hafif uçak olarak düşünün. Akülü bir arabaya takılan kanatlarla motor ve hava akımından beslenen hafif motorlu bir uçuş aracı. Üstelik kullanımı uçaklardaki gibi. Hızınızı alarak yavaşça ön tekerleği kaldırıyorsunuz ve sonra aracın tamamını... Göklerde istediğiniz gibi geziyorsunuz fakat uçaktan daha konforlu. İnişi de aynı uçaklardaki gibi yavaşça alçalıyorsunuz ve uygun zemine yavaşça tekerleri dokundurarak inişi gerçekleştiriyorsunuz. Bence en güzel simülasyon bu olmalı!


Snowkite
Karda kayak yapabilirsiniz fakat hiç bir paraşütü belinize bağlayıp bunu denediniz mi? Aksiyonunuza aksiyon katmak, biraz da soğuk yemek istiyorsanız tam size göre.


Kara Sörfü (Land sailing)
Denizde sörf yapmak zor geliyorsa bir de karadakini deneyin. Rüzgarın gücüyle ilginç bir şekilde dizayn edilmiş arabanızın yelkenlerini yönetin, yönünüzü belirleyin. Tabii anlatması bu kadar basit. Ama yapmak gerçekten zor.


Zorbing
Sizi kocaman bir topun içine koyuyorlar, içindeki ekipmanlar sayesinde içine sabitliyorlar. Sonra başlıyorlar yuvarlamaya. Tabii topun içinde bir top daha var. Biraz mide bulandırıcı ve tehlikeli görünse de çok eğlenceli. Hatta denizde yapılanları bile var!
Kiteboard
Belinize büyük bir uçurtma bağlanıyor ve su kayağının üzerine çıkıyorsunuz. Sonra hem rüzgar hem de suyun gücüyle tam Facebook profilinize koymalık fotoğraflar çekiliyorsunuz :) Gerçekten artistik bir spor.