Buda'dan 10 Hayat Dersi

Nisan 2013 | Ece Naz Sonat, Dil Bilimci
Siddharta Gautama, Hindistan'da Budizm'in kurucusu ve çok önemli bir ruhani liderdi. Buda kelimesi "uyanmış olan" yada "aydınlanmış olan" olarak dilimize çevrilebilir. Ben de size Buda'nın önemli öğretilerinden oluşan 10 hayat dersinden bahsedeceğim.

1. Küçükten başlamaya tereddüt etmeyin. Eğer kararlı ve sabırlıysanız amacınıza ulaşırsınız. Kimse bir gece başarıya ulaşamaz. Başarı ancak çok çalışmaya ve küçükten başlamaya hazırsanız size gelecektir.

2. Düşünceler maddeseldir. Buda "Zihin her şeydir. Düşündüğünüz şey, olduğunuz şeydir." derdi. Düzgün bir hayat için zihninizi doğru düşüncelerle doldurmalısınız. Düşünceleriniz eylemlerinizi belirler, eylemleriniz ise sonuçları. Doğru düşünmeyle istediğiniz her şeyi elde edebilirsiniz. Yanlış düşünce ise size zarar verir. Fikrinizi değiştirdiğinizde hayatınızı değiştirirsiniz.


3. Affetmeyi öğrenin. Affedemediklerinizi serbest bıraktığınızda kendinizi de serbest bırakırsınız.

4. Önemli olan eylemlerdir. Sözler anlamsızdır. Gelişmek için her gün eylem halinde olmalısınız. Başarı kafanızın içinde kalmamalı.

5. Diğerlerini anlamaya çalışın. Çevrenizdeki insanların bakış açısını ve düşünce tarzını anlamalısınız. Bu yüzden onları dinleyin. Haklı olmaktansa mutlu olmaya çabalayın.

6. Kendinizi yenin. Kendini yenenler diğer herkesten daha güçlüdür. Bunu yapmak için düşüncelerinizi kontrol edebilmelisiniz. Prensiplerinize aykırı olan düşüncelerden kurtulun.

7. Ahenk içinde yaşayın. Zaten kalbinizde bulunan bir şeyi dışarıda aramayın. Dışarıda bulduğunuz ahenk sizi gerçekten uzaklaştırır. Gerçek ahengi yalnızca içinizde bulabilirsiniz.

8. Minnettar olun. Garantiye aldığınız şeyler için bile teşekkür edin. İyimser olun ve çevrenizdeki binlerce güzelliğin farkına varın.

9. Bildiğiniz gibi davranın. Bazen ne istediğinizi bilmediğiniz için başarısız oldunuz. Olmak istediğiniz kişiye yoğunlaşın.

10. Seyahat edin. Hayat bir seyahattir. Sizi mutlu edeceğini düşündüğünüz şeyleri ertelemeyin. Gezinin keyfini çıkarın.

Budizm