C Vitamininin 7 Harikası

Şubat 2013 | Ozlem Yalcin, Gıda Mühendisi
C Vitamini ya da Askorbik asit her canlı için çok önemlidir.
Brokoli, Biber, Çilek, Portakal, Limonsuyu, Papaya, Karnabahar, Lahana, Hardal, Maydonoz ve Brüksel Lahanasında bolca bulunur.
İşte O 7 Harika Etki ;
1. Bağışıklık Sistemi
C Vitamini sadece bağışıklık sisteminin iyi bir bileşeni değil, bağ dokusunda bulunan yapısal protein kollojen için de önemlidir. Yeterli miktarda alınan C Vitamini vücudu enfeksiyonlara karşı korur, daha sağlıklı kemik yapısı ve dişlere sahip olmamızı sağlar ve vücudun kendi kendini iyileştirme yetisini geliştirir.
2. Soğuk Algınlığı
C Vitamini vücudumuzda bakteri, virüs ve enfeksiyonlara karşı mücadele eder. Burun tıkanıklığı ve ağrılar da dahil olmak üzere soğuk algınlığının tatsız etkilerini azaltarak bir antihistamin gibi hizmet verecektir.
3. Antioksidan
C vitamini aynı zamanda oksidatif strese neden olan serbest radikallerden vücudumuzun koruyan güçlü ve etkili bir antioksidandır.C vitamini ayrıca E vitamini (bir başka yararlı antioksidan) yenilenmesine yardımcı olur.
4. Hipertansiyon
C Vitamininin kan basıncını düşürdüğü gözlenmiştir.bu nedenle hipertansiyon ve kalp-damar hastalığı oluşma olasılığını da azaltır.
5. Kan Damarları
Kan basıncını düşürücü etkisi ile birlikte yüksek kolestrol ve kalp yetmezliği gibi hastalıkları da önler.
6. Kurşun Zehirlemesi
C Vitamini kandaki kurşun seviyesini önemli ölçüde düşürür. Bu özellikle kentlerde yaşayan çocuklar için çok önemlidir çünkü oluşabilecek davranışşal ve gelişimsel problemleri önler ( IQ da düşüş, öğrenme güçlüğü) . Yetişkinlerde ise muhtemel böbrek hasarını engellemiş olur.
7.Katarakt
İnsan gözünün merceği düzgün çalışmak için C Vitaminine ihtiyaç duyar. C Vitamini alımı göze giden kan akışını artırarak katarakt ile mücadele eder.