CacıkCity in Croatia

Mayıs 10 - 13:27 | Ada Dunn, Waitress
Yazın s ıcaklığında kükümler dolu yogurt gibi bir şey yok. Meşhur Yunan tzatziki'nin Türk kaynağı var ve kişisel olarak orijinal, cacik'i tercih ediyorum. Sürekli yiyecekler ya da köfteler için mükemmel bir eşlik!
Yemek izmirde restoranlar'de olduğunda Masa, yogurt asla uzakta değil. Kremi, ama ışık ve biraz çekici kokusu Türk yemeğinin tipik kokusuyla iyidir.

9373

Türk yemeğinde sıradan yogurt. Her şeyde yemeklerden, salatalardan çorbaya, topraklarına ve tatlıya kullanılır.
'Cacık' (Yogurt)' k ükümler ve bitkiler ile, yogurt ile yapılmış en sevdiği bir Türk yemeği. Cacık, soğuk servis edilen çok basit bir yemek. Çorba gibi bir kaşık ile yiyecek ama salata yerine yemek veya yemek sırasında yiyecek.
Cacık basit maddelerle hazırlanmak çok kolay.yozgat restoran'de her yerde "Cacık"ı bulabilirsiniz. Özellikle de tüm türlü süt balıkları ya da K öfte gibi klasik Türk et yemekleri ile iyi gidiyor.
Cacık, Türkiye ve eski Ottoman ülkelerinde farklı formlarda bulunan yenileme sosu. Kıpırdamış ya da çözülmüş yogurtan oluşturulmuş, kıpırdamış kıpırdamla karıştırılmıştır. Doğal olarak zeytin yağıyla, dil ağaçlarıyla, minik, limon suyu ya da suyu ve bazen oregano, timim, sumak ve paprika ile kokuyor.
Cacık soğuk servis ediliyor ve neredeyse her şeye benziyor. Özellikle de köfte ve çeşitli çeşitler gibi klasik Türk et yemekleri ile iyi gidiyor. Yan yemeği olarak, cac ık genellikle bir salata yerine zevk alır, suyla boşalır ve kaşıklıyla yiyiyor, çorba gibi.

9373

Bir sonraki barbek veya sıradan yemeğinde her yerde küçük bir kase buz soğuk "cac ık" koyarak deneyin. Her kaseyi bir kaç damla zeytin yağıyla ve taze dilli a ğaçları ya da fırtınalarını temizleyin.
'Cacık' yemeğimizde sahip olduğumuz muhteşem bir taraf yemeğidir. Yogurt, su, kuşak ve garlic, Cacık'ın en önemli içerikleridir. Türk yemeğindeki en iyi kanatların en iyisi. Yüzyıllar boyunca Cacık'ı hazırlamayı ve tüketmeyi severdik. Türkiye'de bazı restoranlar 'Cacık'ı meze olarak teklif ediyorlar ve bazıları onu taraf yemeği olarak teklif ediyorlar. Bazı restoranlar para bile yüklemez.
Bugün hayvan koşulları değiştirildi ve büyük şirketler Türkiye'de yogurt üretiyor. Modern Dünya 'Cacık' bir kreme gibi tadıyor. Eğer evde yapılmış yogurt için bir şansınız varsa, bu da özel bir şey gibi tadıyor. Bu yüzden size ev yapımı yogurt ile Cacık'ı yapmanızı öneriyorum. Büyükannene sorun ki, eve yapılan yogurt nasıl yapılacağını kesinlikle biliyor.
Aynı gün "cac ık" yemeğinden emin ol. Eğer bu buzdolabında çok uzun kalırsa, kızartılar mücevher olacak.

9373

Yardımcılar
500 gram (18 ounce) düz yogurt
1 masa kaşığı ekstra bakire zeytin yağı
1 fincan soğuk su
2'e 3 orta küpürlük, parçalanmış ve güzel çatlamış
1'e 3 klüf kesilmiş çilim, seçeneksel
1 çay kaşığı tuz, tadına bağlı ve daha az
1/2 çay kaşığı taze yerde siyah pepper
1/2 çay kaşığı kurumuş oregano
1/4 çay kaşığı kırmızı çan pepper flakları, seçeneksel
1 çay kaşığı kurumuş, garnish için
1/4 fincan sıkıştırılmış taze parçalar
Yapılacak adımlar
İlk olarak yogurt ve zeytin yağını yumuşatmaya kadar sürükleyin. İstediğin süreklilik ulaşana kadar suya yavaşça sıkıştırın. Bazıları "cack" suyunu tercih ederler, diğerleri de kalın. Tamamen sana bağlı.
Sonra, kükürleri, garlic ve zayıfları ekle ve düzgün bir şekilde karıştırın. Taşınıza bahaneleri ayarlayın.
Bir kaç saat önce buzdolabında saklamak en iyisi. Buz soğuk "cac ık" küçük, dekorativ kaselerinde hizmet edin. Her kasetin merkezinde biraz zeytin yağı iç. Her kaseyi taze küçük bir fırtına veya dil a ğacıyla süsleyin.