Çalışırken Yapılan Hatalar

Mayıs 2013 | Ece Naz Sonat, Dil Bilimci
Plansızlık

Sonuçları: Bir plan yapmadan ders çalışmak, defalarca gereksiz tekrar yapmaya, önemli noktaları atlamaya ve alakasız şeylere odaklanmaya, dolayısıyla zaman kaybına neden olur.

Çözümü: Öğrenilmesi ve hatırlanması gereken önemli noktaları not almayı alışkanlık haline getirin. Yapacaklarınızı her zaman planlayın ve bu plana sadık kalın.

Çalışırken Konuşmak

Sonuçları: Grup halinde çalışmanın bir çok faydası vardır ama eğer dikkat edilmezse bu faydalar zararlı şeylere dönüşebilir. Etrafta arkadaşların olması güzel ama dikkatin dağılması çok kolaydır.

Çözümü: Grupla çalışırken kurallar koyun. Eğer grup bu kurallara uymuyor ve çalışma konusundan uzaklaşıyorsa, başka bir grupla çalışma imkanınız olana kadar yalnız çalışmayı tercih edin.

Tamamen Yalnız Çalışmak

Sonuçları: Tamamen yalnız çalışan bir öğrenci bir çok hataya düşebilir. Yanlış yerleri çalışabilir, çok aşırı çalışabilir, çok yetersiz çalışabilir. Bu yüzden çalışırken insanlarla bağlantı kurmak çok faydalıdır.

Çözümü: Bazıları gerçekten yalnız çalışmayı sever. Bu yüzden herkese gruplarla çalışmasını söyleyemeyiz. Ama az önce saydığım nedenlerden dolayı sürekli gruplarla çalışılmasa da, grup halinde çalışanlarla fikir alışverişi yapılmalı ve her zaman iletişim kurulmalıdır.

Yorucu Çalışmalar

Sonuçları: Uzun saatler boyunca kendini bir yere oturup, aralıksız çalışmaya zorlayan öğrenci, hiçbir zaman beklediği başarıyı elde edemez. Sıkılma arttıkça, konsantrasyon, anlama ve öğrenme azalır.

Çözümü: Bütün uzmanlar söylüyor. Aralıksız çalışmak yerine sıkılmamak için belirli zamanlarda çalışmaya ara vermelisiniz. Kafayı dağıtmak için bir yürüyüş, 20-30 dakikalık bir kestirme yada duş alma çok faydalı olacaktır. Böylece beyin kendini daha kolay yenileyebilir.