Capgras Sendromu

Nisan 2013 | Ece Naz Sonat, Dil Bilimci
21 yaşında bir öğrencinin annesiyle çok iyi bir ilişkisi vardı. Ailenin altıncı çocuğuydu ve çok değerliydi. Birdenbire annesinin gerçek annesi olmadığına ve bir benzeriyle yer değiştirdiğine inanmaya başladı.

Bilim kurgu gibi geliyor ama bu aslında gerçek bir hastalık. Capgras sendromu, insanların yakınlarının benzer birileriyle yer değiştirdiğine inanmalarını sağlıyor. Bu hastaları hiç bir mantıklı açıklama ikna edemiyor ve sadece o yakınlarının bildiği şeyler bile düşüncelerini değiştiremiyor.

Çoğu hasta için katlanılmaz ve acı verici bir durum. Çünkü en sevdiği insanlar bir anda yabancı oluyor. Bu hastalık optik sinirlerin algıladığı ve hissettikleri arasındaki boşluklardan kaynaklanıyor. Sebebi ise tam olarak bilinmiyor. Bazen kaza geçirip kafasına darbe alanlarda, bazen de şizofrenlerde görülüyor.

Maalesef hastalığın bir tedavisi yok. Ama ilerleyen teknoloji sayesinde önümüzdeki yıllarda tedavisinin bulunacağına inanılıyor.

Diğer Capgras Sendromu Örnekleri

  • 26 yaşındaki polis ve evli bir kadın doğumundan 4 gün sonra bir gece uyanır ve beyninin emildiğini hisseder. Doğurduğu çocuğun şeytan olduğunu düşünmeye başlar. Bu yüzden hemen eşinin yanına koşar ama eşinin gerçek eşi olmadığını, yerine bir benzerinin geçtiğini düşünür.
  • Bir hasta babasının robot olduğuna inanır ve içindeki mikro çipleri çıkarmak için babasının başını keser.
  • 40 yaşında, evli, üç çocuklu bir kadın eşinin onu aldattığını düşünmeye başlar ve eşini takip eder. Bu düşüncelerden sonra eşini ve çocuklarını yabancı olarak görmeye başlar.