CEBRİYEL

Aralık 2014 | Ruhsar Keleş, Öğrenci
Romantik ne yumuşak kelime. Zaten çok yumuşak çok alıngan diye mi ne erkek soyuna anglikan? Erkek soyuda ne gamsız, ne soğuk, bu ne mermer adamlar? Adamlar ne boş gururlu, kalpleri ne ırak, ne Kerkük. Sanki hepsi bir gece ağaçların donup bir daha asla meyve vermeyişi gibi donuk. Babam dahil.

Babam dahil yalnızlığıma, ayakkabılarım, kalemim, başörtüm dahil, sen dahil, hepiniz dahilsiniz birde Freddy Mercury. Zaten tek başıma yıkanabildiğimden beri yalnızım Cebriyel. Bilirsin ben elimi birisi tutarken bile yalnızdım.

Yalnızlık desem kolonya ferahlığı mı yoksa cayır cayır tek başınalık mı bilemedim. Bazen gerçekten yalnızlık kurşun kadar ağır. O zamanlar boğazımda düğüm düğüm köpüklerin her biridir yalnızlık. Şu genç yaşımda belki bir inci tanesi kadar değerlidir. Değerini bilahare anlayacağım. Bilahare çünkü gencim daha.

Ve belki bu aralar ele aldım yalnızlığı. Benim ele avuca sığmayan yalnızlığımı. Yalnızlık bütün tiyatral aşklar ilede atbaşı.

Ve ben kimsenin en iyi arkadaşı, birinin aşkı, bir ideanın yoldaşı olmayıda beceremedim zaten oldukça da süslüman bir kapitalistim. Hatta keşke daha çok param olsaydı ve ben daha süslüman daha da yalnız olsaydım, öyle de pragmatist arzular.
Yalnızlığım olgun hurmaların tadı, yalnızlığım yakışıklı bir adamın ağlayışı kadar güzel, yalnızlığım öyle özgün, kusursuz, bir güzelin dudak kenarlarındaki pembe kıvrım, yalnızlık albinolu bir kadın görsel algımda, yalnızlık düş kırıklarımın ayağıma batmadığı tüm durumlar, yalnızlığım kışın ortasındaki kavun kokusu, yalnızlığım asla şemsiyesiz dışarı çıkmayışlarım, yalnızlığım belki fikirlerimin karşılık bulmayışı, belki benliğimden, kıyafetimden, geçmişimden hiçbir şeyimden kıl aldırmayışımdandır, yalnızlığım tüm savrulmuş cümleler, yalnızlık ılık rüzgarı parmaklarımın arasında dahi hissetmek, yalnızlık bazen evleneceğim adamın merakı, bazen okulda ki kız, bazen babam. Cebriyel benim varlığına övgüler yağdırdığımdır yalnızlığımdır. Yalnız olan, biricikliğine eş bulamadığım turuncu ruhum.

1188