Cep Telefonu Dinlemesi Nasıl Yapılıyor?

Şubat 2014 | Hakan Köse, İnternet Girişimcisi
Malum son günlerde sürekli olarak yapılmış dinlemelerin kayıtları uçuşuyor. Bununla ilgili bazı araştırmalar yaptım ve burada paylaşmak istiyorum.

Çok çarpıcı olduğu için paylaşmak isterim:

Bilgisayar Mühendisleri Derneği Başkanı Yılmaz Sönmez şöyle söylüyor:
"Dinleniyoruz. Herkes dinleniyor. Cep telefonuyla sadece dinlenmiyoruz izleniyoruz da. Cep telefonu sürekli sinyal verdiği için sahibi 24 saat izleniyor. Bu dinleme hukuk tanımaz kişilerce yapılıyorsa, mesela 10 yıl boyunca nokta nokta nereye gittiğiniz ve kimlerle görüştüğünüz biliniyor. Cep telefonunun sinyal kayıtları operatör tarafından sunuculara kaydediliyor. Konuşmalar depolanıyor. Aslında operatör şirketinin onları hemen silmesi lazım. Ama saklayıp, depoluyorlar. Oysa o konuşmalar bizim özel hayatımız... Ama sorun sadece bu kadar değil. Artık herkes herkesi dinleyebiliyor. "

Peki bu dinlemeler nasıl yapılıyor?
Öncelikle, artık bilgisayar gibi çalışan cep telefonları, yani akıllı telefonlar bu duruma çok müsait. Çünkü, cep telefonunuza yüklenen ve arka planda çalışan ufak bir yazılım ile bu küçük alet bir casusa dönüşebiliyor. Herkes bir şekilde MİT, jandarma veya polis tarafından dinlendiğini iddia ediyor veya düşünüyor. Oysa dinleme işini sadece devlet kurumları yapmıyor artık. Bu yazılımlara herkesin ulaşabilmesi çok kolay, bu yazılımları satan birçok firma var. Hatta okuduğum kadarı ile bazı firmalar, casus yazılım yüklü telefonları "casus telefon" adı altında satıyor.

Dinleme süreci nasıl işliyor?
Bir cep telefonunun dinlenebilmesi için casus yazılım programının mutlaka o telefonda yüklü olması gerekiyor. Casus yazılım yüklü cep telefonu, başka bir telefonu aradığı veya başka bir telefon tarafından arandığı zaman, dinleme yapan kişinin telefonuna gizlice mesaj ile bilgi gönderiliyor. Dinleme yapan kişi mesajı aldıktan sonra, dinlenen kişinin telefonunu arayarak konuşmalarını duyuyor. Ya da daha önceden casus yazılıma girdiği web adresine konuşma dosyalarını mesaj olarak GPRS ile gönderilmesi talimatını verebiliyor. Artık bu ses dosyalarına istediği zaman web adresinden ulaşıp bilgisayarından bile konuşmaları dinleyebilir. Dinleme esnasında, telefonda ne bir cızırtı, ne de başka bir ses olur. Ayrıca telefonda ışık yanması, zil çalması ya da titreşim gibi dinlendiğini ele verecek bir işaret de bulunmuyor.

Böylece telefondaki SIM Kart değiştirilse bile dinleme devam edebiliyor. Çünkü yeni sim kartı değişikliğinde yazılım yeni telefon numarasını SMS yolu ile dinleyen kişiye hemen gönderiyor.

Ortam Dinleme nasıl yapılıyor?
Gayet basit bir mantık ile çalışıyor bu sistem. Casus yazılım yüklü telefon dinleme yapacak kişi tarafından aranır. Telefon, sessizce otomatik olarak açılır ve telefonun mikrofonunu aktif hale getirir. Böylece bulunduğu ortamdaki tüm sesleri dinleyen kişiye aktarmaya başlar.

Telefon kapalı iken de ortam dinlemesi yapılabilir mi?
Kısaca, Evet. Bu da çok basit şekilde çalışıyor. Telefonu kapattığınızda casus yazılım gerçekte telefonu kapatmıyor, kapanmış gibi yapıyor ama çalışmaya devam ediyor.


Telefonun Pilini çıkarsam olmaz mı?
Kısmen evet, bu işe yarayabilir. Ancak, bu tarz yazılımlar kısa bir süre daha telefonda bulunan devre üzerinde enerji depolayıp, pil olmadığı durumlarda bu enerjiden faydalanarak çalışabiliyor.

Casus Yazılım nasıl yükleniyor?
Bunu yapmanın yollarından biri olta SMS. Kişinin telefonuna bir web adresinin bulunduğu kısa mesaj gönderiliyor (bedava mp3 ... Vs gibi) ve kişi bu adrese tıklarsa cep telefonu dosya ile birlikte casus yazılımı telefona yüklüyor. Bir diğer yol ise bilgisayar yolu ile yükleme. Eğer bilgisayar ile telefonu USB veya bluetooth ile bağlayabilirseniz çok kısa bir sürede yazılımı yüklemek mümkün.

Casus Yazılımın yapabildikleri nelerdir?
Açıkçası yapamadığı marifet yok gibi. Casus yazılım yüklü bir telefon ile şunlar yapılabilir:

  • Telefonun bulunduğu ortamdaki sesler dinlenebilir.
  • Kişinin yaptığı tüm görüşmeler dinlenebilir.
  • Gelen ve giden aramalar mesajla anında bildirilebilir.
  • Gelen ve giden mesajların kopyası bir başka telefona iletilebilir.
  • SIM kart değişikliği durumunda, yeni telefon numarasını dinleyen kişiye mesajla bildirilebilir.
  • Telefonun konum bilgileri mesajla bildirilebilir.

Peki, telefonunuzun dinlenmesini engellemek için ne yapabiliriz?

Önlemler şu şekilde:
  • Kimseden hediye cep telefonu almayın.
  • SMS yolu ile gönderilen mesajlara dikkat edin.
  • Cep telefonu için üretilmiş antivirüs ve anti casus yazılımları yükleyin.
  • Güvenilir olmayan sitelerden dosya (mp3, program... Vs) indirmeyin.

Hangi cep telefonu daha rahat dinlenebiliyor?