Cep Telefonu Kilidi Nasıl Kırılır?

Mayıs 2013 | Gündüz Ayar, Bilgisayar Öğretmeni
Unuttuğumuz telefon kilit kodlarımız yeterince başımızı ağrıtır. Bu yazımızda sizinle kilit kodu unutulmuş telefonların kilit kodu nasıl kırılır bunu öğreneceğiz. Öncelikle belirtelim, bu yöntem Nokia marka cihazlarda Symbian 60 modellerde geçerlidir. Yaptığımız işlem sonucu kilit kodunu kaldırmayacağız, sadece bildiğimiz varsayılan şifreye geri dönecek: 12345

Lazım olan ek donanım bir kart okuyucudur. Ayrıca bu işlemler için kodu unutulan veya bilinmeyen telefonda hafıza kartı olmalıdır.


Yapacağımız işlemleri eksiksiz aynı şekilde ve sırayla yapacağız:
  1. Önce bu adresten Nokia Unlock dosyasını (69 Kb) indiriyoruz: goo.gl/mimmj
  2. İndirdiğimiz Winrar arşivinden “THC-NOKIA-UNLOCK.MDL”dosyasını alıyoruz. Telefondaki hafıza kartına atacağız.
  3. Hafıza kartını telefondan çıkardıktan sonra kart okuyucu kanalıyla bilgisayarımıza takıyoruz. “THC-NOKIA-UNLOCK.MDL” dosyasını atacağımız hedef klasör Hafıza Kartı>System>Recogs olmalı. Systemdosyası genellikle gizlenmiş klasördür. Eğer pencerede gözükmüyorsa gizli klasörlerin gösterilmesini ayarlayın. Recogs klasörü System klasörü içinde yoksa Recogs adında yeni bir klasör oluşturun.
  4. Bu işlemlerden sonra hafıza kartını bilgisayardan çıkarın ve tekrar telefonunuza takın. Dosya otomatik olarak çalışacak ve karşınıza aşağıdaki gibi bir ekran çıkacaktır:
    Cep Telefonları

  5. Sonra bir tuşa basıyoruz. Hafıza kartını telefondan çıkarıp telefonu kapatıyoruz. Bataryayı da çıkardıktan sonra tekrar takın, ardından hafıza kartını takın. Telefonu açın.
  6. Bu işlemlerden sonra telefon fabrika ayarlarına dönmüş gibi olacaktır. Tarih ve saat bilgisini girdikten sonra güvenlik kodunuz 12345 olacak. İşlem tamamdır!
Nasıl Çalışıyor?
Bu telefonlarda tuşlar kilitlendiğinde USB ve Bluetooth devre dışı bırakılır ve tuş kilidi açılmadan verilere ulaşmak imkânsızdır. Yine MMC yuvasına takılan kartların okunması devre dışı değildir. Hatta tuş kilitli bir telefonda sadece hafıza kartını çıkarıp takınca bile telefonun hafıza kartını algılayarak ekranın yanmasına hepiniz şahit olmuşsunuzdur. Biz bu açıktan yararlandık. Kullandığımız dosyayı hafıza kartına atarak telefona bir anlamda sürücü gibi tanıttık, telefon bu komutları otomatik olarak başlattı ve kod varsayılana sıfırlandı.