Charles Darwin

Temmuz 2014 | Hilal Korkmaz, Meteoroloji Mühendisi Öğrencisi
Charles Darwin

12 Şubat 1809 Shrewsbury, Shropshire, İngiltere

İngiliz Biyolog ve Doğa tarihçisi

Günümüz biyoloji biliminin temelleri Darwin' in fikirlerinden yola çıkarak oluşturulmuştur.
Modern evrim teorisini oluşturmuştur.

1817 yılında annesini kaybeder.

Darwin 1825 yılının yazını babasına asistanlık yaparak geçirir. Babası fakir insanları tedavi ediyordu.
Charles DarwinAilesinin dini inanışı üniteryan dı ama Darwin agnostik denilen bilinmezci bir düşünce yapısına sahipti.

Üniversite eğitimine İskoçya da ki Edinburg Üniversitesinde başlar. O dönemin ameliyatlarını çok acımasız bulduğundan tıp bilimine hiç alışamaz.

Okulunda çalışan bir kişiden hayvan doldurma sanatını öğrenir.

1822 yılında kardeşleriyle birlikte bir kimya laboratuvarı kurar. Bilimsel deney prensiplerini bu laboratuvar sayesinde öğrenir.

Charles Darwin

Okulda ki ikinci senesinde doğa bilimiyle ilgilenen bir gruba katılır. Burada evrim teorisini öğrenir. Bir hocasıyla birlikte deniz canlılarını inceler. Bu araştırmalar sırasında Darwin birbirinden farklı türlü canlıların aynı temel yapıya sahip organlarının bulunduğunu keşfeder.( Homoloji)

Ayrıca bir öğretmeninden bitkilerin sınıflandırılmasıyla ilgili bir ders alır ve hocasının koleksiyonunu düzenlemesinde ona yardımcı olur.

Charles Darwin

1827 yılında babası Darwin' i tıp okulundan alarak teoloji eğitimi alması için Cambridge Üniversitesi’ne bağlı Christ’s College’a kaydettirir. Bu dönemde kuzeni ile birlikte böcek toplamaya başlar.


1828 yılında bir botanik profesörü ile tanışır ve yakın arkadaş olurlar. (John Stevens Henslow) 1829 yılında ise bir böcek bilimciyle tanışır. Böcekler hakkında uzun yıllar konuşurlar. Darwin' e böcek koleksiyonunda çok katkı sağlamıştır.

Charles Darwin

1831 yılında Günay Amerika ya yolculuk yapacak bir geminin doğa bilimciye ihtiyacı olur ve Darwin bu gemiye kabul edilir. 1832 yılında gemi Santa Cruz limanına ulaşır ancak o dönem kolera salgını olduğundan gemide 12 gün boyunca karantina altında tutulurlar.

İki yıl sürmesi planlanan bu yolculuk 5 yıl sürer. Bu yolculuk sırasında Darwin birçok jeolojik oluşum ve canlı türü, fosil keşfeder ve bunlardan örnekler toplar.

Bu yolculuk sırasında birçok hastalıklarla uğraşmıştır. Bir ara bir ay yataktan çıkamaz hastalıklar yüzünden.

Charles Darwin

Bu uzun yolculuk Darwini çok geliştirmiş ve canlılar hakkında birçok keşif ve bilgi öğrenme şansı olmuştur.

1837 yılında aşırı stres ve çalışmalarından dolayı kalbiyle ilgili sorunlar yaşar. Kısa birsüre sonra çalışmalarına ara verir.

29 Ocak 1839 yılında kuzeni Emma ile evlenir. Aynı sene 27 Aralık da ilk çocukları dünyaya gelir. 1841 yılında ikinci çocukları dünyaya gelir. 1845 de üçüncü, 1847 de dördüncü, 1848 de beşinci çocukları olur.

Mayıs 1842’de, araştırma serilerinden "The Structure and Distribution of Coral Reefs" yayınlandı. Aynı yıl darwin türlerin değişimi ve doğal seleksiyon ile ilgili yazılar yazdı. Bu yazılarında Darwin, doğa kanunlarının oluşumunu dinle temellendirdi.Charles Darwin


Charles Robert Darwin yaşamı boyunca bilime büyük katkılarda bulunmuştur. Evrim teorisiyle özdeşleştirilmesine rağmen, birbiriyle ilişkili birçok farklı bilim dalının gelişmesine ve temellerinin atılmasına önayak oluştur. Oluşturduğu evrim teorisi bugün, paleontoloji, genetik ve embriyoloji gibi bilimler tarafından geliştirilmektedir.


1880 yılında rahatsızlıkları giderek artar 19 Nisan 1882 yılında geçirdiği kalp krizi sonucu Londra da hayatını kaybeder.