Cilt Güzelliği için Buhar Banyosu Nedir ?

Eylül 2013 | Barış Kula, Webmaster
Yaz mevsiminde ciltteki yağ üretimi ultraviyole ışınlarının etkisiyle düzenlendiğinden ötürü akne sorunları pek hissedilmez; sonbahar ve kış mevsiminde ise sivilceler tekrar sorun olmaya başlar. Akneler ve siyah noktalarla baş edebilmenin, ölü deri hücrelerini ortadan kaldırıp daha taze ve temiz bir cilde sahip olmanın yollarından biri buhar banyosu uygulamaktır. Buhar banyosunun en basit uygulanış şekli bir tencerede su kaynatmak ve sonra başınızın üzerine bir havlu örterek tencereye doğru eğilmektir. Bu sırada havluyla tencereyi iyice kapatmalısınız. 10 dakika kadar sonra yüzünüzü kurulayıp temiz ellerinizle veya parmak uçlarınıza sargı bezi sararak siyah noktaları sıkabilirsiniz.

Yüzünüzdeki kas gerginliklerini yok etmek, zihninizi temizlemek ve ruhunuzu canlandırmak için uygulayabileceğiniz bir diğer yöntemse bitkisel buhar banyolarıdır. Bunun için kaynamış suyun içine greyfurt yağı, biberiye yağı veya başka esansiyel yağlar ekleyebilir; taze biberiye sapları veya greyfurt dilimleri ekleyebilirsiniz. Bitkisel buhar banyosu için cilt tipinize uygun bitki çeşitleriyle bir karışım hazırlayıp içine uygun esansiyel yağlardan damlatabilirsiniz. Böyle bir buhar banyosunun içeriği dolaşımı arttıran, kirlilikleri atmaya yaratan, cildi yumuşatıp iyileştiren ve kokusuyla terapötik etki yapan maddelerden oluşmalıdır. Örneğin meyan kökü ciltteki kirliliğin dışarı çıkmasını, defne yaprağı dolaşımın deri yüzeyine taşınmasını sağlar. Bitkisel buhar banyosunda böyle temizleyici, yumuşatıcı ve iyileştirici etki yapan bitkiler kullanılır.
Cildin nefes almasına büyük katkı sağlayan, gözenekleri açıp siyah noktaların temizlenmesi için zemin hazırlayan, kan dolaşımını hızlandırıp yüz kaslarını gevşeten buhar banyosu aynı zamanda maliyeti düşük olan bir uygulamadır. Haftada bir kere yapılması tavsiye edilen bu uygulamadan sonra yüzünüz hafif nemli haldeyken nemlendirici sürmelisiniz. Zira buhar almış deri zedelenmeye açık hale gelir. Bu arada su da içerseniz kalan toksinler de temizlenir.