Çocuğunuza Zarar Verebilecek Alışkanlıklarınız

Nisan 2013 | Ece Naz Sonat, Dil Bilimci
Çocuklar vücutları, yetenekleri ve kendileriyle ilgili nasıl hissedeceklerini ailelerinden öğrenirler. Sizin yaptıklarınız ve söyledikleriniz bunları büyük ölçüde etkiler. Çocuklarınızı kötü alışkanlıklardan uzaklaştırmanın en iyi yolu onlara ceza yada ödül vermemektir. Ceza yerine onlara daha sağlıklı bir örnek olun ve pozitif davranın. İşte çocuklarınıza zarar verebilecek kötü alışkanlıklarınız:

1. Kendi dış görünüşünüzü eleştirmek, çocuğunuzun kendine güvenin vücudunuzun nasıl göründüğüyle alakalı olduğuna düşünmesine neden olur. Özellikle kız çocukları annelerinin söylediklerinden çok etkilenir. Bu onların hayatları boyunca kendilerine güven sorunu yaşamalarına ve kendilerini beğenmemelerine neden olabilir.

2. Üzgün veya moraliniz bozuk olduğunda bunu bir şeyler yiyerek gidermeye çalışırsanız, çocuğunuza yanlış mesajlar vermiş olursunuz. Mutlu olmanın yolunun bu olduğuna inanabilirler. Bunun yerine kendinizi kötü hissettiğinizde arkadaşlarınızla konuşun ve bunu çocuğunuzun görmesini sağlayın.

3. Eğer çocuğunuzun yemek yerken telefonla uğraşmasına izin vermiyor ve bunu siz yapıyorsanız bu hiç doğru olmaz. Koyduğunuz aile kurallarına çocuklar kadar anne baba olarak siz de sadık kalın. Ekran başında çok vakit geçiren çocuklar uykusuzluk, okul performansında düşüklük ve kilo sorunları gibi problemlerler yaşarlar.

4. Çoğu kız çocuğu giyinip süslenmeyi sever. Ama küçük kız çocukları böyle şeylere çok fazla zaman harcamamalı. Onlara kendilerine bakmak için spor yapmak, yürüyüş yapmak gibi şeyler öğretin ki faydalı olsun. Aynı zamanda kızınıza ne kadar güzel olduğunu söylediğiniz kadar, ne kadar akıllı olduğunu söylemeyi de ihmal etmeyin.

5. İşten yorgun bir şekilde gelip "Bir şeyler içmem gerek" derseniz çocuğunuz alkolün stresi azaltmak ve rahatlamak için iyi bir yol olduğunu düşünür. Bunun yerine stresinizi azaltacak daha sağlıklı yollar bulun. Egzersiz, meditasyon yada herhangi bir hobi deneyebilirsiniz. Bunları aile olarak yaparsanız daha da faydalı olur.

6. Çocuklarınızı komşu çocukları, sınıf arkadaşları yada akrabalarla kıyaslamayın. Onları motive etmek için daha pozitif yolları tercih edin. Elinden geleni yaptığı zamanlarda onu takdir edin. Başkalarıyla yarış halinde olup kendi gelişimlerini görmezden gelmesindense, kendisine odaklanmasını ve yaptığı şeylerden zevk almasını öğretin.

7. Eğer eşinizle birbirinizle sürekli tartışma halindeyseniz ve kötü sözler söylüyorsanız çocuğunuz bunda yanlış bir şey olmadığını düşünecektir. Öfke kontrolü yöntemlerini deneyin ve çocuğunuzun önünde tartışmamaya dikkat edin.