Çocuk " Ben bana verilenim" der.

Aralık 2015 | İbrahim Öztürk, Rehberlik Ve Psikolojik Danışmanlık Öğrencisi
Anne karnında çocuğun gelişimi ve şahsiyet eğitimi başlar ve bu süreç yaşam boyu sürer. Yaşam boyu gelişiminde ve şahsiyetinin oluşumunda ise çevre dışında üç önemli unsur vardır. Bunlar Oyun Terapisi uzmanı Prof. Dr. Byron Norton'un dediği gibi “Bir çocuğun üç ebeveyni vardır; biri annesi, diğeri babası üçüncüsü ise anne ile baba arasındaki iletişim/ davranış. Bu üçüncü ebeveyn çok etkilidir.” Biz burada çocuğa etki eden üç ebeveyden anneye, biraz daha özelleştirip doğum öncesi duruma dikkat çekmeye çalıştık.

Çocuk doğuma kadar annenin etkilendiği olaydan, anne baba münasebetlerinden ve annenin süreç içerisinde yaşadığı duygu durumlarından etkilenmektedir.

Nitekim bebekler 5. aydan itibaren bizleri duyarlar ne söylediğimizi anlamasada ses tonumuzu ayırt edebilirler. Ses tonumuzdan stresli, gevşemiş ve mutlu olduğumuzu anlarlar. Yine bu dönemde yani anne karnında olan bebekler seslerden de etkilenir ve en çok duyduğu ses ise annenin kalp atışının sesidir. Bu durumda Bebek annenin kalp atış hızına göre de annenin o an ki duygusuna bağlı olarak etkilenir. Bu durumu destekler biçimde 1960 yılında yapılan bir araştırmada , bir hastanede yeni doğan bebeklere, yetişkin bir insanın kalp sesleri dinletildiğinde bu bebeklerin çoğunun ağlamayı kestikleri ve bir bölümünün uykuya daldıkları gözlemlenmişti. Yine bir çoğunuz farketmiştirsiniz ki anneler bebeklerini uyutmak için hep göğüs hizasında yani bebeğin kalp atışı sesini duyacağı hizada tutarlar bu durum bebeğe güvende olduğu hissiyatını verir.

Ayrıca annenin salgıladığı hormonlar bebeğe ulaşır onu etkiler. Mesela Seratonin hormonu salgılandığında o hormon anneyi nasıl etkiliyorsa bebeği de belli bir ölçüde etkiler. Anne hangi duyguyu yaşamış ise o duyguyu bebekte yaşar ve o durumdan etkilenir. Buna bağlı olarak çocuk bizim etkilediğimiz, bizim verdiğimiz özelliklerden başka biri değildir. Çocuk "ben bana verilenim" der ve haklıdır da.

Özet olarak anne karnında ki bebek her ne kadar dış dünyayı görmese de dolaylı yollarla dış dünyayı, anne baba münasebetlerini, annenin duygu durumunu anlayabiliyor. Bundan dolayı anne doğum öncesi süreçte çocuğa ne veriyor yani hangi duyguları yaşatıyor buna dikkat etmesi gereklidir.