Çocuklarda Yüksek Ateş

Mayıs 2013 | Ece Naz Sonat, Dil Bilimci
38 derece ve fazlası yüksek ateş olarak değerlendirilir. Bu ısı artışının sebebi ise mikrobik ve mikrobik olmayan nedenlerle vücudun kendini savunması ile girdiği etkileşimdir. Yüksek ateş çok nadir tehlikelidir, onun dışında hastalıklara karşı savaşmada etkin bir rol oynar.

Yüksek Ateş Tedavisi
Yüksek ateş bir hastalık olmadığı için bazı doktorlar, ateş 39 dereceyi geçmedikçe, bir tedavi uygulamak istemezler. Yüksek ateş durumunda çocuklar rahat ettirilmelidir. Bu yüzden üstlerindeki kıyafetler ve odanın sıcaklığı onu daha fazla rahatsız etmeyecek şekilde olmalıdır. Ilık bir duş da faydalı olur.

39 derece ve üzerinde, ateşi düşürmek için ibuprofen ve acetaminophen gibi bazı ilaçlar verilebilir. Bu, doktor kontrolünde olmalıdır. 6 aylıktan küçük bebeklere ibuprofen kesinlikle verilmemelidir. 3 aydan küçük bebeklerde ise yüksek ateş durumunda, herhangi bir ilaç vermeden önce doktora gidilmelidir.

Ne Zaman Doktora Gidilmeli?
  • 3 aylıktan küçük çocuklarda ateş 37.5 dereceyi geçtiğinde
  • 3 aylıktan büyük çocuklarda ateş 38 dereceyi geçtiğinde ve 36-48 saatten fazla sürdüğünde
  • Ağlama ve inleme olduğunda
  • Kusma, ishal, kızarıklık ve boyun tutulması olduğunda
  • Yutkunmada zorluk olduğunda
  • Çocuğunuzun görünüşünde ve davranışında anormallikler gözlemlediğinizde
Yüksek Ateşe Neden Olan Hastalıklar

Çocuğunuzun ateşi yükseldiğinde sebebi basit bir soğuk algınlığı, grip yada herhangi bir enfeksiyon olabilir. Yada su çiçeği ve kızamık gibi hastalıklarda da yüksek ateş görülür.

Diğer Sebepler
Normal olan ateş 37 olarak görülse de bilinmesi gerekir ki çok fazla kıyafet giymiş yada egzersiz yapmış bir çocuğun ateşi 38'i bulabilir. Bu normaldir ve endişelenecek bir şey yoktur. Sıcak yaz günlerinde ise çocukların ateşi 40 derece olabilir, ama bu yüksek ateş değil sıcak çarpmasıdır ve acil müdahale gerektirir.