Conchita Wurst / Sakallı Kadın

Mayıs 2014 | Gonca Köse, Öğrenci
Gerçek adı Thomas "Tom" Neuwirth olan şarkıcı 6 Kasım 1988 doğumludur. Kimdir diye merak edenler için bilinen adı ile Conchita Wurst; 2014 Eurovision Şarkı Yarışması'nda Avusturya'yı "Rise Like a Phoenix" isimli şarkısıyla temsil edip birinci olan şarkıcıdır.

Bu birinciliğin ardından konuşulanlar Eurovision Şarkı Yarışmasının gaylerin hüküm sürdüğü bir yarışma olması ve Conchita wurst erkek mi yoksa kadın mı?

1584

Şöyle ki Thomas bir erkek, yarattığı sahne karakteri conchita wurst ise sakallı bir kadın. Bu Yaptığı büyük bir cesaret ve vurgulamak istediği mesaj herkesin istediği gibi bir yaşama hakkının olması.

Şimdi bu görüntünün bizim alıştığımızdan farklı olduğunu biliyorum ancak hiç bir şekilde eleştirmedim. Bizimde her zaman söylediğimiz kadın erkek eşit olmalı, insanlar dilediği gibi gezebilmeli, giyebilmeli, içebilmeli vs... Peki bunu gerçekten yapabiliyor muyuz? Hayır çünkü kadınlar olarak korunacağımız sığınacağımız bir yasamız bile yok. Tecavüzcüler davetkarlıktan, bekaretin bozulmamasından indirim alırken bu ülkede hiç bir zaman kadın erkek eşitliği olmayacak. Şimdi bu arkadaşa gelirsek ben onun alnını öperim buradan. ' ' 'Kadın erkek farketmez herkes dilediği gibi yaşamalı 'diyor.
1584

Ayrıca fiziki görüntüyü bırakıp sanatına bakacak olursak anladığım kadarı ile sesi de hiç fena değil parçayı çok güzel okumuş.