Çöp Kamyonları

Nisan 2012 | Aykut Kardaş, CAD Designer
İnsanların birbirlerinin ne inançlarına, ne siyasi görüşlerine, ne kişiliklerine saygı duymadığı bir ortamda yaşıyoruz. Bu durum sokakta, okulda, devlet dairesinde yani insani etkileşimlerin olduğu her yerde yaşanıyor. Hatta internette bile hiç tanımadığınız birisi size hakaret dolu bir mail atabiliyor, ortada paylaşamadığınız ya da çatışma yaşamanıza neden olacak hiçbir şey yokken.

Peki bu tür nezaketten uzak, kaba ve duyarsız insanlara karşı nasıl bir tutum ve davranış içinde olmak gerekiyor? Kavga mı etmeli, karşılık mı vermeli ya da görmezden mi gelmeli? Şunu özellikle belirtmek gerekir ki, böyle bir durumla karşı karşıya kaldığınızda o kişiyle mücadeleye girerseniz daha çok yıpranıp üzülebiliyorsunuz. Bu durumda belki başka çözüm yolları da olabilir ancak, seçeneklerden birisi olaya bakış açımızı değiştirmek olabilir.

Gazeteci-Yazar Fatih Altaylı’ya, kendisiyle ilgili olarak yapılan bir röportajda şu soru soruluyor. “Bu aralar hakkınızda pek çok köşe yazarı yorumlar yapıyor, suçlamalarda bulunuyor ya da hakaret ediyor. Siz neden bunlara cevap vermiyorsunuz?
Fatih Altaylı’nın cevabı “Siz sokakta size havlayan her köpeğe dönüp cevap veriyor, siz de ona havlıyor musunuz?” Temelinde öfkeyi barındıran bir cevap da olsa insanı rahatlatıcı bir yanı olduğu inkar edilemez.

İnternette mail aracılığı ile ilgili olarak gelen ve kime ait olduğunu bilmediğim güzel bir yazı vardı:

Bir gün bir taksiye atladım ve havaalanından hareket ettik.

Sağ şeritte yol alırken siyah bir araba park ettiği yerden aniden yola, önümüze çıktı.

Taksi şoförü sert bir şekilde frene bastı, kaydı ve diğer arabaya çarpmaktan milim farkıyla kurtuldu.

Diğer arabanın sürücüsü camdan başını çıkartıp bağırmaya ve küfretmeye başladı.

Taksi şoförü ona gülümsedi ve içten bir şekilde el salladı. Ve gerçekten çok arkadaşçaydı.

Sordum:

Neden bunu yaptınız? Adam neredeyse arabanızı mahvedip ikimizi de hastaneye gönderecekti.

Taksi şoförü bana,

Şimdi 'Çöp Kamyonu Kanunu' dediğim şeyi öğretti.

Şoför pek çok insanin çöp kamyonu gibi olduğunu açıkladı.

Her tarafta çöp dolu olarak dolanıyorlar; kızgınlık, öfke ve hayal kırıklığı dolular.

Çöpleri biriktikçe onu bırakacak bir yere ihtiyaç duyuyorlar ve bazen sizin üzerinize bırakabilirler. Kişisel almayın. Sadece gülümseyin, onlar için iyi şeyler temenni edin ve yolunuza devam edin. Onların çöpünü alıp işyerinize, evinize veya sokaktaki diğer insanlara dağıtmayın.

İşin ana fikri şu ki,
Başarılı insanlar çöp kamyonlarının günlerini mahvetmesine ve ellerine geçirmesine izin vermezler. Hayat sabahları pişmanlıklarla uyanmak için çok kısa, dolayısıyla 'size iyi davranan insanları sevin, iyi davranmayanlar için dua edin.'

Tayfun Doğan
Psikolojik Danışman/Psikoterapist