Cumhurbaşkanı Gül'den 'youtube ve facebook' açıklaması

Mart 2014 | Şaman, İnşaat Mühendisi
338

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül 'youtube ve facebook gibi sitelerin kapatılması söz konusu olamaz' dedi.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Cuma namazı çıkışında gazetecilerin gündeme dair sorularına yanıt verdi.

Gül’e, Başbakan Erdoğan ’ın dün akşam bir canlı yayında yaptığı “gerekirse youtube ve facebook’u kapatırız” açıklaması soruldu. Bu sitelerin kapatılamayacağını belirten Gül şunları söyledi:

-Önce bilinmesini isterim ki Türkiye demokratik bir hukuk ülkesidir. Özgürlüklerin güçlenmesini arzu ederiz. Gerilemek söz konusu olmaz. Kimse de gerilemeyi özlemez zaten Türkiye'de.

- İnternet yasasını biliyorsunuz. Sıkıntılı durumlar vardı. Noksanlıkları düzelttiler. Youtube gibi facebook gibi platformlar dünyanın her tarafında geçerli olan şeyler ve bunların kapatılması diye bir şey söz konusu olmaz. Yalnız bu platformlarda herhangi bir şekilde suç işlenirse birisine hakaret veya birisinin özel hayatına saldırı söz konusu olursa mahkeme kararıyla da bunlar kapatılır. Gerçek ortamda suç neyse sanal ortamda suç aynıdır, takibi yapılır. Biz her zaman özgürlüğün genişletilmesiyle ilgili gurur duyuyoruz.

-Sayın Başbuğ'un kararının oy birliğiyle alınmasını çok değerli bir karar olarak görüyorum.

-(Bozdağ'ın açıklamaları) Bunlarla ilgili bir şey diyemem. Bu hukukçuları ilgilendiren bir konu. Fikir beyan etmem doğru olmaz. Bu konu hakkında bilgim yok


Bilemedim inansak mı? Yani bu demecin verildiğine tabii ki inanıyorum da artık günümüzde devlet büyüklerimizin dediklerine pek inanamıyorum.


kaynak:

radikal.com.tr/turkiye/cumhurbaskani_gul... .