Daft Punk

Aralık 2013 | Hilal Korkmaz, Meteoroloji Mühendisi Öğrencisi
Müzik

Paris, Fransa

Fransız iki müzisyen olan Thomas Bangelter ve Guy- Manuel de Homem- Chiristo elektronik müziğin tanınmış iki ismidir. 2013 senesinde ' Rondom Access Memories' adlı albümleriyle daha bir ünlenen ikili aslında müzik kariyerleri 1990' lı yıllarda başlamıştır. Yaklaşık olarak bir 15 senelik müzik kariyerleri vardır.

Müzik

  • İlk müziğe, bağımsız çalışan sanatçıların şarkılarına coverlar yaparak başlamışlardır.
  • Bir çok türde çalışmaları bulunuyor. (Funk, Electro, Techno, Hip-Hop... )
  • 1993 yılında ilk single çalışmalarını yaparlar. 'The New Wave', Ardından 'Da Funk' single' ı ve ' Homework' albümleri gelir ve artık dünyada tanınmaya başlarlar. ( 1997) Homework ilk albümleridir. Bu aşbümün içindeki 'around the world' şarkısı 90'ların klasikleri arasına girmiştir.
Kostümleriyle de dikkatleri üstüne çeken ikili ilk başlarda robot kıyafetleriyle sahneye çıkarlar, daha sonra metal eldivenler, LED efektli kasklar kullanırlar. Daha sonrada daha basit kostüm yapılarıyla izleyenlerinin karşısına çıkarlar. Yüzlerini hep kapatan bu ikili nedenini kendi ağızlarından şu şekilde açıklıyorlar;

"Doğrusu bu kostümleri giyiyor olmamızın tek nedeni çekingenliğimiz. Ancak bunlar, kısa sürede dinleyicilerimizi heyecanlandıran öğeler oldular. Süper güçleri olan sıradan çocuklar olduğumuz hissini uyandırıyor olmalı. " - Thomas Bangalter

Müzik

Son albümlerinde müzik dünyasından çeşitli kişilerle çalışmışlardır. Nile Rodgers, Pharrell Williams, The Strokes'tan Julian Casablancas ve disco piyanisti Girgoio Moroder gibi... ( ' Rondom Access Memories')

Daft Punk-Giorgio By Moroder şarkısı... En beğendiğim şarkılarından birisi...Bu albümlerinde 70'lerin funk ve disco müziğine geri dönüş yapmışlar. Albümün Micheal Jackson ve Herbie Honcock arasında bir şey olduğu söyleniyor.

Bu da bir diğer güzel şarkılarından birisi...'2013 yılında kesinlikle turne yapmayacağız' diyen ikilinin planlanmış bir cnlı performans etkinliği görünmüyor.

Müzik