Daha İyi Karar Vermek İçin

Nisan 2013 | Ece Naz Sonat, Dil Bilimci
Yaptığınız ve söylediğiniz her şey kararlarınızın sonucudur. Daha iyi kararlar vermek için duygularınızı, ihtiyaçlarınızı ve hayallerinizi hesaba katmalısınız. Bunun bazı yolları:

1. Duygularınızı kontrol altında tutun.
Duygular genellikle doğru karar almayı engeller. Çoğu araştırma kararlarımızı daha çok duygularımızı hesaba katarak aldığımızı iddia eder. Bu yüzden duyguları kontrol altına almak ve olayları mantık açısından da ele almak, daha doğru karar vermeyi sağlar. Bunun için yapılabilecekler:
  • Bir karar vermek zorunda olduğunuzda boş bir sayfa hayal edin. Bu sayfa gereksiz eski fikirler,başkalarının sesleri yada varsayımlarla dolu olmasın. Bu boş sayfa kararınızı vermeniz için başlangıç noktanız olsun.
  • Fiziksel olarak kendinize dikkat edin. Sakin olun ve ani hamlelerden kaçının.
  • Kararınızın sonuçlarını hayal edin.
2. Bir Vizyon Yaratın

Olayları nasıl gördüğünüz, karar alışınızı etkiler. Daha net görmeniz, daha iyi kararlar almanızı sağlar. Örneğin bir araba kazasında kemerlerinizin takılı olmasının, kurtulma ihtimalinizi arttıracağını biliyorsunuz ve bu kanıtlanmış bir gerçek. Ama neden çoğu insan bunu yok sayıyor? Çünkü sonuçlarını düşünmüyorlar. Korkunç bir kazayı gözünün önüne getiren birisi, kemer takmayı hiç bir zaman ihmal etmez. Doğru kararlar almak da buna benzer.

3. İhtiyaçlarınızı Yönetin
Araba almak zor bir karar sürecini gerektirir. Bu süreçte insanlar kendilerini, deri koltuklara ve daha iyi bir ses sistemine ihtiyaç duyduklarına ikna ederler. Aslında bu ihtiyaçları değil, istekleridir. Bir şeye ihtiyacınız olduğunu düşündüğünüzde, yanlış karar alma riskiniz artar. Böyle bir durumda kendine güvenen bir insanın ne yapacağını düşünün.