Demokrasi ve Sandık Goygoyu

Temmuz 2013 | Karl Engelpert, Web Designer
Sandık cumhuriyet ile ilgilidir. Siyasi partiler kanunu, seçim sistemi, temsiliyet, baraj gibi kriterleri inceledikten sonra bu ülkenin cumhuriyetle yönetildiği dahi oldukça tartışmalıdır. Cumhuriyetin tam olarak işlemediği bir yerde demokrasi goygoydan ibarettir. Cumhuriyetin işlediği bir yerde demokrasi olmayabilir. Ama cumhuriyetin olmadığı bir yerde de demokrasiden söz etmek imkansızdır.

Velhasıl kelam bu ülkede demokrasiden söz etmek mümkün değildir. Birinci etapta cumhuriyetin işlerliği tartışılmalı, geliştirilmelidir. Bunu yapmadan demokrasi konuşulması fantaziden ibarettir.

Akparti sempatizanlarına not:
Bu çürümüşlük yüzyılların problemidir. Kimse AKP'den önce demokrasi vardı şimdi yok demiyor. Ancak demokrasi ve cumhuriyetle ilgili sorunların bir hayli derinleştiği şu günlerde bu sorunlar yarınlara aktarılacaksa eğer bunun başsorumlusu AKP'dir.

Seçilmiş ama iktidar olamamış bir AKP 2007 itibari ile iktidarını elde etmiş ve 5 yıldır tüm kurumlara sirayet etmiş bir iktidar gücü ile aşamayacağı hiçbir sorun yoktur. Artık bahaneye yer yoktur.