Derviş Baba Abdallar Meczuplar ve Âşıklar Kahvehanesi

Temmuz 2014 | Ayhan Şimşek, Gezgin
Derviş

Komünist Ali, Haydut Murat ve Musa Dede’nin birlikte oluşturduğu Balat’ta bulunan delilerin, âşıkların mekânı. ‘İçim yanıyo’ Yaşar, ‘Cüneyt Arkın’ Fahri, Türkan Şoray’ın benzerinin benzeri Gönül Hanım, ‘edepli şizofren’ Levent, mehdi ile mesih ikilisi mekânın öne çıkan isimleri. İnsanlar buraya gelip muhabbet eder, kitap okur, müzik yapar ve dinler.
Özellikle Komünist Ali -sonradan Ali Baba olacak bu- lakaplı abimiz dikkat çekici. İsveç’te mimarlık okumuş, 80’lerde işkence görmüş, alkolik olmuş, bir zamanlar yaz kış Aşiyan’da kazdığı mezarın içinde yatıp kalktığı efsane gibi dilden dile yayılmış bir “deli”.
Mekânda sadece muhabbet edilmiyor. Burası, çok büyük bir yardım derneği görevi görüyor aynı zamanda. 200’ü aşkın çocuk giydirilmiş, ders kitapları, defter, kalem alınmış, parkta yatıp kalkan ailelere kiraları da ödenmek suretiyle ev tutulmuş, hastalar ameliyat ettirilmiş, ihtiyacı olanların işlerine güçlerine katkıda bulunulmuş vs.
Ha Derviş Baba’nın bir de dersliği var. Bu derslikte birçok çocuğa gönüllü öğretmenler tarafından ders veriliyor. Daha fazlasını gidip yerinde görün öğrenin isteriz. Oraya kadar gitmişken desteğinizi de esirgemeyin dostlar…
Sosyal medya adresleri burada. Bakın burada da mekânla ilgili bir haber mevcut.
listelist.com