Dikey Geçiş Sınavı (DGS) Sonrası Öğrenci Psikolojisi

Kasım 2013 | Onur Tayfun, Pazarlama İletişimi Yöneticisi
Merhaba arkadaşlar ben bu yıl Dikey Geçiş Sınavı ile Anadolu Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İşletme bölümüne geçiş yaptım.

Bu yazıda; sınav sonrası sonuçların açıklanması, tercihler gibi konulardan çok yeni kazanılmış olan üniversiteye uyum sağlamakla ilgili yaşanan problemlerden bahsedeceğim.

Eğer yaşadığınız şehir haricinde bir üniversiteye dikey geçiş ile giderseniz sizi zorlayacak en önemli konular barınma ve arkadaş(sosyal çevre) edinmek olacaktır. Barınma konusunda DGS öğrencilerine Türkiye genelinde yalnızca %1 kontenjan açılmakta bu da umutlarımızı bir hayli kırmaktadır. Yani o şehirde 1-0 geride başlıyoruz böylece. Özel yurt, apartlar veya maddi olanaklara göre ev tutulması alternatifler arasındadır.

Barınma problemimizi hallettik diyelim. Bu sefer karşımıza daha büyük bir problem çıkıyor. Sosyal çevre. Bu durum gerçekten oldukça zorlayıcı, çünkü sizin belli bir sınıfınız yok. Yani sabah 1. Sınıflar ile derse girerken öğleden sonra 3 belki de 4. Sınıflarla derste olacaksınız. Bu sınıflardan birileriyle tanışmış olsanız bile neredeyse tamamının kendi arkadaş çevresi olacağından (1. Sınıflar hariç. En kolay şekilde arkadaşlık kurabileceğiniz grup 1. Sınıflardır. Çünkü onlarda şehre ve okula yabancı olup arkadaş çevresi edinmek isteyeceklerdir.) kendilerini bir daha görebilmeniz için 1 hafta sonraki dersi beklemeniz gerekecektir.

İşte öğrencinin dramı burada ortaya çıkıyor, yalnızlık ve bunalım. Her ne kadar sosyal bir kişiliğe sahipte olsanız ilk bir kaç hafta insan yalnızlık duygusuna kapılıyor. Bunun önüne geçmek için, dediğim gibi, ağırlıklı olarak 1. Sınıftan arkadaş edinmek iyi olacaktır ancak 1. Sınıfların sizden yaşça minimum 2 veya 3 yaş küçük olmaları zaman zaman kişilerin karakterlerine göre sıkıntılar yaratabiliyor. Ayrıca DGS ile geçiş yapan diğe kişileri de tanımak için gayret göstermek oldukça iyi oluyor. Çünkü herkes aynı problemi yaşıyor neredeyse. Bir başka çözüm ise öğrenci kulüpleri. Mutlaka ekinlikleri takip edin, katılın. Böylece kulüplerden, 1. Sınıf öğrencilerinden, yurt veya apartlardan, dikey geçiş ile gelenlerden olmak üzere bir arkadaş kitleniz olacaktır. Onun arkadaşı, onunda arkadaşı derken zamanla çevrenizde ki kişi sayısı artacak ve bir de bakmışsınız ki bütün bölüm arkadaşınız oluvermiş : )