Dikkat: microSD kart fiyatları hızla yükseliyor

Haziran 2012 | Ertan Yasan, İşsiz

Sektör kaynaklarından yapılan açıklamalara göre, özellikle düşük kapasiteli microSD kart fiyatlarında belirgin bir artış yaşanıyor.

Digitimes'ın aktardığı gelişmeye bakılırsa, yıl başından geçtiğimiz aya değin az az düşen fiyatlar, son bir ay içerisinde ise %40-50 arasında yükselmiş durumda.

Geçtiğimiz ayın ortasında sırasıyla 1.15 ve 1.35 dolar karşılığında satın alınabilen 2 GB ve 4 GB kapasiteli kartların bugünkü fiyatının ise 1.60 ve 2 dolara çıktığı belirtiliyor.

MicroSD 550x550 Dikkat: microSD kart fiyatları hızla yükseliyor

Fiyatlardaki bu artışın sebebi üreticilerin hem sevkiyat miktarını düşürmeleri hem de dağıtım kanallarını sınırlandırmaları. Yani diğer bir deyişle küçük ölçekli distribütörlere mal gönderimini kesip, sadece ana kanallar üzerinden dağıtım gerçekleştirmeleri.

Bu arada distribütörlerin halihazırda sahip oldukları stok miktarının da sınırda seyrettiğinin altı çiziliyor. Yani olası bir sipariş patlaması neticesinde fiyatlar daha da artabilir.

Bununla beraber 8GB ve 16GB gibi orta ve üst serilerde ise herhangi bir dalgalanma yaşanmadığı ve örneğin 16GB'lıkların 4.70 ila 5.40 dolar arasında değişen fiyat skalasını koruduğu da not olarak düşelim.

Velhasıl bu durum, muhtemelen yakın bir süre içerisinde, günümüzde depolama kapasitesi bazında en çok satılan microSD'ler olan 2/4GB'lık modellerin 8GB ve üzeri olarak değiştirilmek istenmesine işaret ediyor.

Aklınızda olsun diyelim…