Dilekçe No:1

Mart 2021 | Rasih Uğur Uyanık, Mimar
"Uyudun dimi? " sorusuyla başlayıp, gecenin bu saatinde kimi darlarım diye rehberi turlarken, utandığımdan mıdır yoksa artık kanıksadığım; anlatmama mecalimden midir bilmiyorum, dağa taşa yazmaya karar verdim.
Az önce sigara içerken kurdum bu cümleyi.
Hedefim kalmadı benim.
Hedef nedir? Nasıl tarif edilir? Buharda mı pişirilmeli yoksa marine edildikten sonra fırına mı atılmalı? Gibi basit yada gündelik temponun içinde sanki kendiliğinden oluşmuşcasına önümüze sunulmuş gereklilikleri kast etmiyorum.
Çok değil -tabi kırk yaşına gelince böyle demek de kolay- on yıl öncesinde, canlandırması kolay olsun diye benzetilirse eğer gözü hırstan kör eden, dünya bir yana o bir yana mertebesinin yegane sahibi, aşkın tarifi, sokaklardaki yığından kendimizi farklı hisettiren, bizi bi bok yapan, o; şey her ne ise şu an itibariyle bitirdiğimi itiraf ediyorum sadece. İtiraf mı edilir böyle bir şey açıkcası ondan da emin değilim.
Savunması da peşi sıra geliveriyor zihne. Organizma bile yalın düşünmeye izin vermeyecek şekilde kendini korumak adına müdahale ediveriyor iç konuşmalara ama beni kandıramaz.
Muhasebecilere, vergi müfettişlerine yada analistlerin bol kafein ve sigara dumanı eşliğinde hazırlamış olduğu raporlara dayanarak rahatlıkla ve vakur bir ifadeyle söyleyebilirim ki ben iyiyim.
İyi bir mimar, iyi bir baba, iyi bir koca, iyi bir evlat, vs... Üzerime etiketlenmiş, iliştirdiğim her ne kadar sıfat, görev, ünvan ne varsa hepsinde, günümüz dünya ölçeğinde ki dünyanın "gerizekalı" olduğunu gerçeğini de kabul ederek; ortalamanın üzerinde olduğumu beyan eder, tarafınıza arz ederim. Talep ettiğinizi hatırlamıyorum ama çok da umrumda değil.
Bu yazının asıl sebebine gelecek olursak, şimdi ne olacak?
Daha iyisi için mi uğraşacağım?
Henüz hiç bir anayasanın herhangi maddesinde yer almasa da gerekliliğini sonuna kadar savunduğum aylaklık hakkımı mı kullanacağım?
Kendimi mi tekrar edeceğim?
Çoktan öldüm de sadece fani vücudumun toprak olmasını mı bekleyeceğim?
Dostlar alışverişte mi görecek?
.
.
.
Korkmayın yani yada korkun ama soru yada sorular cevap bulmak için yazılmadı. Herhangi bir az sonra diliminde, sigarayı söndürdükten sonra cevabını yazacağım.