Diş beyazlatma nedir?

Mart 2013 | Ebru Özkan, Moleküler Biyolog
Diş Bakımı

Diş beyazlatma; dişlerin yüzeyindeki gözenekli mine yapısında oluşan renkli, organik ve inorganik maddelerin diş beyazlatma işlemi ile giderilmesidir. Dişin beyazlığı kişinin estetik olarak görüntüsünde önemli bir faktördür. Bu işlemde dişin, tonu bir kaç ton açılır. Öncelikle dişler temizlenir ve daha sonra beyazlatılır. Diş renginin koyuluğuna göre beyazlatılmasının süresi uzar. Hastadan alınan plakla ve içerisinde konulan ilaçla bir hafta da ağızda kalarak dişler beyazlatılabilir. Evde yapılan bu uygulamanın hekimin uyguladığından tek farkı zaman farkıdır. Hekim uygulaması sonucu dişler bir saat gibi kısa bir sürede beyazlarken, evde yapılan bu uygulama bir haftaya kadar uzar.

Diş beyazlatılırken, hekimler hidrojen peroksit ve karbon peroksit gibi bir takım kimyasal maddeler kullanırlar. Bu uygulamaları hekimler yapmalıdır. Diş minesine uygulanır. Tek seansta uygulanır.

Dişlerin sararmasının nedenleri
  • Çay, kahve ve kırmızı şarap
  • Sigara içmek
  • Alkol tüketimi
  • Yaşlılık
  • Kullanılan ilaçlar ve antibiyotiklerin etkisi
Diş beyazlatmanın herhangi bir zararı yoktur. Diş minesinin içerisindeki sıvının beyazlatılması işlemidir. Oksijen türevli maddeler kullanıldığı için zarar vermez. Yanlış uygulamalar sonucu dişe zarar vermek mümkündür. Bu nedenle kendiniz evde bilmediğiniz bir takım maddeleri kullanmamalısınız. Diş beyazlatmanın uzun yıllar boyunca kalıcı olmadığını bilmeniz gereklidir. Diş bakımınızı sürekli yaparak 6 ayda bir yapmanız gereklidir.