Diyanet internet konusunu anlamış, ama yanlış anlamış!

Haziran 2013 | Hakan Özerdem, Makina Mühendisi
İlginç bir dönemdeyiz. Halka açılan parka, halkın girilmesine izin verilmiyor, faşizm ile anılan parti başkanı faşizmden yakınıyor, adaletin temsil ediyoruz diyenler işlerine gelmeyeni biber gazı manyağı yapıyor, ayakta duranlar içeri alınıyor derken bu hengameye sanırım Diyanet İşleri de karışayım demiş, aylık dergisinin Mayıs ayında internet, hackerlar ve benzeri konulara yer vermiş.

Yazıyı yazan kişiye saygım sonsuz, muhakkak ki bizden daha üst düzey bilgilere sahip olduğu konular vardır, gıkım çıkmaz da, anladığım kadarı ile internet hakkında okuduklarını henüz anlayabilmiş değil. Neden mi?

Gelin tek tek ele alayım gözüme batanları...
İnternetin yaygınlaşması aile üzerinde de etkisini göstermektedir. Nitekim halkımız arasında internet evliliklerinden bahsedilmektedir. İnternet üzerinden tanışmalar, ardından birbirini doğru dürüst tanımadan gelen evlilikler. Veya ailenin haberi olmadan kızın, erkeğin peşine gitmesi, her iki aileyi şok eden gelişmeler, oluşan problemli aile yapıları, neticede yıllarca süren küslükler.

Halkımız arasında değil, tüm dünyada internet evliliklerinden bahsedilmektedir. Bir çok insan gerek iş, gerek duygusal yönden internet üzerinden tanışabilirler ve bundan daha doğal bir durum yoktur. Aile içi şiddet bu kadar artmışken bir araştırma yapsanız da bu şiddet olaylarının yüzde kaçı internet üzerinden tanışanlar arasında olmuştur bir göz atsanız nasıl olur? Yoksa hüsranla mı karşılaşacaksınız? Benden söylemesi, nerede tanışıldığından çok, ilişkiyi ayakta tutmak için iki kişinin ne kadar emek verdiği, ailelerin ne derece yapıcı olabildiği önemlidir. Damadına küfreden bir kayınvalideyi de aynı sertlikte eleştirirseniz çok ama çok memnun olabilirim. Ne dersiniz?
Müstehcen mesaj ve görüntüleri yaymak da bir diğer ahlaki problemi oluşturmaktadır. İnternette gezinirken çocuğun ansızın pornografi, müstehcenlik, uyuşturucu, alkol kullanımı, çeşitli silahlar, bomba yapımı, kalpazanlık, hırsızlık yolları içeren sitelerle karşılaşması olağan bir durumdur. Ne yazık ki, gençlerimizin gönülleri ve dimağları kirletilmekte, gelecekleri karartılmaktadır. Ne var ki, bugün aşırı internet kullanımı özellikle gençlerin ve çocukların ruh sağlığını tehdit etmektedir.

Müstehcen görüntüler ile ilgili sizinle belki belirli noktalarda hemfikir olabilirim ancak şiddet, uyuşturucu gibi konularda interneti günah keçisi görmek gaflettir. Hiç haberleri izliyor musunuz diye sormak lazım sizlere. Hiç baktınız mı medyada yer alan haberlerde şiddet, tecavüz konuları nasıl ele alınıyor? Evet internet kötü amaçla kullanıldığında bir bela olabilir, ama sorun internette değil, kullanan zihniyettedir. İnternet kullanımını hedef almak sadece devekuşu misali kafamızı kuma gömmek şeklinde değerlendirilebilir.
Bilindiği gibi dinin hedeflerinden biri, şiddet değil, merhamet; bencillik değil, dayanışma ruhuna sahip insanlar yetiştirmektir. Ne yazık ki, bilgisayar oyunları bu anlamda olumsuz bir işlev görmektedir. Bunlar, çoğunlukla bencilliğe, adam öldürmeye, şiddete, nefrete teşvik etmektedir. Savaş oyunlarında çocuk öldürdüğü adam sayısınca puan almakta, dolayısıyla çocuğun zihninde insan öldürme normal bir davranış gibi algılanmaya başlamaktadır. Burada her şeyi mübah gören bir anlayış söz konusudur.

Bakın 3 yaşındaki oğlum her daim iPad üzerinde oyun oynayabiliyor. Ama ben de gidip zombili silahlı oyunlar oynatmıyorum kendisine. Yaşına uygun eğitici oyunları verdiğim için şu anda bir çok büyüğünden daha usta şekilde kendisini geliştirdi, ve algısında büyük değişmeler kat ettik. Olaylara neden böyle bakarsınız bilinmez, ama tekrarlıyorum. Sorun oyunda değil, ona yanlış oyunu sunandadır. Bu yüzden internet ve teknoloji konusunda bu kadar çekingen olmanız da yersizdir. Size düşen doğru yönlendirmeyi yapmaktır.

Yine oyunlar, kumara alıştırmakta, yabancı örf, âdet ve sembollerin propagandasını yapmaktadır. Bugün televizyon ve internet sayesinde her türlü bilgiye ulaşılmaktadır. Ancak bir bilgi kirlenmesinden de bahsedilmektedir. İnternette hedefsiz gezintiler, her türlü bilgi ve görüntüler, bilgilenmek şöyle dursun, insanın zihninin daha da karışmasına sebep olmaktadır.


Oyunları hedef alırken şu dizilere de el atsanız ya? Evlilik dışı ilişkiler, aldatma durumları, silahla beylik taslamalar bizim örf adetlerimizde var mıdır? Sarayda hatunlar göğüsler fora mı dolaşıyordu? Hani bunlar sizi rahatsız etmiyor da, sadece internette gördükleriniz mi rahatsız etmektedir?

Bugün internet ortamında birçok hak, hukuk ihlalleri olabilmektedir. Örneğin başkasının kredi kartının numarasını alıp onunla alışveriş yapmak, virüs gönderip bilgisayar çökertmek, yabancı dosyalara girip bilgi aşırmak, illegal dosyalar yükleyip insanları suçlu duruma düşürmek, her türlü program, yazılım, kitap, müzik vb. ürünleri ilgililerin izni olmadan kullanmak, kendi kimliğini gizleyerek başkalarının onur ve şerefi ile oynamak. Yine başkalarının özel hayatı ile ilgi bilgileri çalmak, bunları topluma ifşa etmek veya şantaj amacıyla kullanmak. Ne yazık ki bunlar, günümüzde yaşanan olaylardır. Oysa özel hayatın ifşa edilmesi, İslami edep ve adap açısından yasak fiillerdendir. İnternet ortamında insanlar hakkında yapılan yalan yanlış haberler ve iftiralar yayılmaktadır. Bu, büyük bir vebaldir.


Hack olayını savunacak değilim. İzinsiz bir sisteme girmek suçtur, bunu da kabul ederim. Ama ne yazık ki, bugünlerde bu hack olaylarıyla ortaya çıkan belgelere, kayıtlara, dökümanlara bakınca bu konularda da bir iki kelam buyurmanızı istirham eylesem nasıl olur? Onca yolsuzluk belgesi gün ışığına çıkarken neden konuşmadınız? Üniversitelerdeki, YÖK konusundaki ve benzeri bir çok kurumdaki sorunun ortaya çıkması konusunda siz ön ayak olsanız da, iş hackerlara kalmasa? Yani illa hak aramak için hack yapmak mı lazım diyor insan kendine!

Sonuç olarak bir şeyler okumuş ve anlamışsınız, ama yanlış anlamışsınız. Ne sosyal medya, ne de internet bir bela değil. İnsanların sosyalleştiği, işlerini yürüttükleri, haberleştikleri, bilgi edindikleri internet ortamını bu denli dar açıdan görmeniz bile yazınızdaki mesnetsizliği belirtir halde.

Daha fazla bilgi: Diyanet internet konusunu anlamış, ama yanlış anlamış! | SEO ve Sosyal Medya Günlüğü - Hakan Özerdem ozerdem.info/diyanet-internet-konusunu-anlamis-ama-yanlis-an...
Under Creative Commons License: Attribution
Follow us: @hakanozerdem on Twitter | ozerdem.hakan on Facebook