Diyet Önerileri

Nisan 2013 | Ece Naz Sonat, Dil Bilimci
1. Çok fazla su yada kalorisiz içecekler tüketin.

O patates cipsine elinizi atmadan önce bir bardak su için. İnsanlar genellikle susamayı açlıkla karıştırır. Böylece ihtiyaçları olan tek şey bir bardak suyken, gidip ekstra kalori alırlar.
Diyet

2 Gece yediklerinize karşı seçici olun.
Akşam yemeğinden sonra oturup rahatladığımız anda hiç bir şey düşünmeden bir şeyler yemek isteriz. Televizyon karşısında yatıp bir şeyler yemek diyeti bozmanın en kolay yoludur. Akşam belli bir saatten sonra mutfağa girmeyin, yada yiyeceğiniz şeyin kalorisini belirleyin. 100 kaloriyi geçmeyen şeyler tüketebilirsiniz.

3. En sevdiğiniz yiyeceklerin tadını çıkarın.
Sevdiğiniz yiyecekleri yemeyi tamamen bırakmak yerine porsiyonu azaltın. Örneğin bir paket kurabiye yerine, bir adet kurabiye satın alın. Hala sevdiğiniz şeyleri yiyebilirsiniz, önemli olan miktarı.

Diyet

4. Gün boyunca bir çok kez küçük yemekler yiyin.
Yaktığınız kaloriden daha az yemek yerseniz kilo verirsiniz. Ama sürekli açken daha az kalori yemek çok zorlaşır. Araştırmalar gösteriyor ki, günde 4-5 kez bir şeyler atıştıran insanlar kilolarını kontrol etmekte daha başarılılar. Gün içinde almanız gereken kalori miktarını küçük küçük ayırın ve daha çok kez yiyin. Ama unutmayın akşam yemeği, gün içinde yediğiniz son şey olmalı.

Diyet

5. Her öğünde protein tüketin.
Protein, yağlardan ve karbonhidratlardan daha çok tok tutar. Aynı zamanda yağ yakımını hızlandırır ve kasları güçlendirir. Bu yüzden bol bol protein tüketin. Deniz ürünleri, et,yumurta beyazı, yoğurt, peynir, fındık, mercimek...

Diyet

6. Baharat tüketin.
Yemeklerinizde baharat ve acı kullanın. Baharat ve acı kendinizi daha tok hissetmenize ve yediğinizden tatmin olmanıza yardımcı olur.
Diyet

7. Mutfağınızı sağlıklı ve pratik yiyeceklerle doldurun.
Evde kolayca yapabileceğiniz sağlıklı yemekler varken, pizza sipariş etme ihtimaliniz daha düşüktür. Mutfağınızda sebze, az yağlı peynirler, bakliyat, et ve makarna gibi yiyecekleri mutlaka bulundurun.

Diyet

8. Dışarıda yerken çocuk menüsü sipariş edin.
Dışarıda yediğinizde çocuk menüsü sipariş etmek az kalori almanın en iyi yoludur. Diğer bir yöntem de daha küçük tabaklarda servis istemek. Böylece porsiyon o kadar az gözükmeyecektir.

9. Makarnanızı salatayla karıştırın.
Daha az makarna ve daha çok salata yemek zayıflamanıza yardımcı olacaktır.

Diyet

10. Her zaman kahvaltı edin.
İnsanlar kahvaltı etmediklerinde zayıflayacaklarını düşünüyorlar. Ama kahvaltı etmemek sonrasında daha çok acıkmaya sebep olur. Bu yüzden zayıflamak istiyorsanız asla kahvaltıyı atlamayın. Kahvaltıda az yağlı süt, meyve ve tahıl tüketebilirsiniz.

11. Haftada bir kez tartılın.
Uzmanlar haftada bir kez tartılmayı öneriyor. Ama tartılırken aynı saatte tartılmaya ve haftanın aynı gününde tartılmaya dikkat edin.

12. Yeterli uykuyu alın.
Yetersiz uyku, tok olduğunuzu anlamanızı sağlayan hormonların çalışmasını yavaşlatır. Bu yüzden diyet yaparken uykunuza çok dikkat etmelisiniz.
Diyet

13. Alkolü azaltın.
Bir bardak şarapta 125, bir şişe birada 153 kalori vardır. Alkolde bulunan kaloriler direk olarak yağa dönüşür. Bu yüzden alkol tüketiminizi sınırlayın.
Diyet