DOĞADA ATEŞ YAKMAK

Eylül 2013 | Turan Söylemez, Araştırmacı
Doğadaki hayatta kalma mücadelesinde sudan sonra en gerekli olan unsur ateştir. Ateşi; ısınma, yemek pişirme, geceleri çevremizi aydınlatma, suyu mikroplardan arındırma gibi işlemlerde kullanırız.

Ateş Yakılmadan Önce Yerinin Düzenlenmesi
Ateş yakılacak yerde ki kuru yaprakları ve dal parçalarını temizlenmelii yangın çıkmaması için önlem alınmalıdır. Eğer zemin kuru veya yaş otlar ile kaplı ise, yere çukur açılarak çevresini taşlarla kapatılmalıdır. Hava rüzgarlı ise ateş ona göre güvenli bir yerde, dikkatli bir şekilde yakılmalıdır.

Doğa

Eğer zeminde su veya kar var ise kalın dallar ile platform hazırlanılabilir ve ateş bu platformun üzerinde yakılabilir.
Doğa

Kav
Bir kıvılcımla bile kolayca tutuşturabilecek malzemelerdir. Kav bulamadığımız zaman kuru pamuklu giysilerimizi ince liflere parçalayarak elde edeceğimiz pamuk yığını ile kav elde edebilir. Kuru gazete kağıtlarını da yine kav olarak kullanabiliriz. Benzin, fişek veya mermi mühimmatını da dikkatli bir şekilde kullanarak iyi bir tutuşturucu elde edilebilir.

Çeşitli kav tipleri:
 • Çeşitli kuru otlar
  Doğa
 • Kuru yapraklar
  Doğa
 • Kuru ağaç kabukları
  Doğa
 • Kuru yosunlar
  Doğa

Ateşi Yakarken Kullanılacak Malzemeler ve Sırası
Ateşi yakarken ilk önce kavı kullanırız. Daha sonra ateş tutuşmaya başlayınca ölü ve kuru yapraklar, yaprak sapları ve ince dal parçalarını kullanırız. Daha sonra kuru ve kalın dalları koyarız. Eğer ateş sabaha kadar yanacak ise ateşe kütük konulmalıdır.

Ateş Nasıl Yakılır?
Ateşi oluşturmak için ilk olarak kıvılcım veya çok yoğun bir ısı olmalıdır. Ayrıca bu kıvılcım ve çok yoğun ısıyı tutuşturabilmek için kav denilen malzemeye ihtiyacımız
vardır. İyi havalarda öğrendiğimiz ateş yakma deneylerini yağmurlu ve nemli havalarda yapamayabiliriz. Tabiattan ateş yakılması için gereken malzemeleri kolaylıkla sağlayabiliriz.


Kavın Tutuşturulması
Güzelce hazırladığımız kavı elimizde bir parça çelik eşya(cep çakısı, balta
gibi) varsa doğada çok bulunan çakmaktaşına sürterek kıvılcım çıkarabilir ve
çıkan kıvılcımla tutuşturabiliriz. Bu şekildeki kıvılcım ile en iyi pamuk tutuşmaktadır. Hafif yanmaya başlayınca yavaş bir şekilde üfleyerek desteklemek gerekir.
Doğa

Fotoğraf makinesi, gözlük veya dürbünden sökülecek mercekler ile güneş ışınlarından yararlanarak kavı tutuşturabiliriz. Hafif yanmaya başlayınca yavaş bir şekilde üfleyerek desteklemek gerekir.
Doğa

Yanınızda herhangi bir akü varsa, akünün kablolarını birbirine sürterek elde ettiğimiz kıvılcım ile kavı(eğer tutuşturmaya çalıştığınız benzin ise çok dikkatli ve çok az kullanarak) tutuşturabiliriz.
Doğa

Ağaçtan yapılan yay ve matkap kullanarak kavı tutuşturabiliriz.
Doğa

Odun Çeşitleri
Ateşi yakarken seçilen odunlara dikkat edilmelidir. Yumuşak odunlar (örneğin; köknar, elma, çoban püskülü) çabuk yanar ve etrafa iyi ısı verirler. Bu odunları ateşi geliştirirken kullanılmalıdır. Yemek pişirilirken veya ateşin uzun süre yanmasını isteniyorsa sert odunlar tercih edilmelidir. Bunlar yavaş bir şekilde yanarlar ve dayanıklıdırlar. Kayın, huş ağacı ve meşe bu tür sert odunlu ağaçlara örnektir. Odun bulamadığımız zamanlarda kurumuş hayvan pislikleri, kuru deniz yosunları, kuru likenler acil yakacak ihtiyacımızı karşılarlar.

Çeşitli Yansıtıcılar
Yapılacak yansıtıcı bizi rüzgardan korur. Aynı zamanda ateşin ısısını bize yansıtarak daha iyi ısınmamızı sağlar.


Doğa