Dövme yaptırma hakkında bilgiler

Mart 2013 | Koray Bozkurt, Görsel İletişim Tasarımı Öğrencisi
Dövme yaptıracağınız anlamlı simgeyi iyi yakalamanız gerektiğini düşünüyorum. Gelecekte yaşayacağınız pişmanlıkları en aza indirmek için yaptırma aşamasını iyi düşünmeniz gereklidir. Daha sonra deforme olacak bölgeleri tercih etmemenizi öneririm. Örnek olarak doğumdan sonra karın bölgesine meydana deformasyonlar dövmenin modelini bozacaktır. Bu tür durumları göz ardı etmemenizde fayda var.

 • Dövme yaptırma işleminin uzunluğu seçtiğiniz modele, yazıya ve diğer her türlü simgenin büyüklüğüne bağlıdır. 1 saat de biten dövmeler olduğu gibi haftalarca süren dövmelerde olabilir. Detayı fazla olan dövmeler daha uzun işlem gerektirir.


Dövme
 • Dövmeyi ömür boyu taşıyacağınızı unutmamanız gereklidir. Dövme şekli seçerken yaptıracağınız bölgeye uygun olup olmadığına da dikkat edilmelidir. Özellikle erkeklerde kol ve sırta küçük bir dövme yaptırmak hoş durmaz. Bayanlarda anatominin daha küçük olması nedeniyle daha ufak modeller yaptırılabilir. Ancak ufak bir dövme yaptırmak isteyenler için uygun bölgeler; bilek, kasık, boyun ve dekolteler olabilir.
 • Dövme yaptırmaya karar veren biri yaptırma aşamasında alkol kullanmamış olması gereklidir. Bunun iki önemli nedeni vardır. Birincisi alkol kanı sulandırdığı için dövme yapma aşamasında kanamaya yol açar. Boyanın dışarı atmasına ve kabuklanma aşamasının daha fazla olmasına neden olur. Ayrıca kanı sulandırıcı bazı ilaçlarda almamak gereklidir. Dövme yaptırılacak yerin kıl ve tüylerden temizlenmiş olması gereklidir.
 • Beğenmediğiniz bir dövme olursa bunun silinmesi lazer işlemiyle yapılabilir. Ancak bu sildirme işlemi yaptırma işleminden 10 kat daha zorlu geçer. Seans süreleri vardır. Başka bir yöntem ise üzerine başka bir dövme yaptırmaktır. Bu nedenle yapım aşamasının düşünülmesinin önemi çok fazla konuşulmaktadır. Dövme sildirme yöntemleri; Dermabrazyon: cildin üst tabakasının soyulmasıdır. Diğer yöntem ise lazerdir. Deri tabaka tabaka soyulur. Ekonomik olarak pahalı bir işlemdir. Özellikle renkli dövmeler daha fazla bütçeyi sarsar.
 • Dövme yaptıracağınız bölgeye göre acı hissi değişiklik gösterir. Ayrıca dövmenin büyüklüğü de acı hissini değiştiren faktörlerdir. Derinin ince olduğu, ince sinirlerin bulunduğu bölgeler daha fazla acır. Örnek olarak; dirsek, kafa, boyun ve diz kapağı gibi bölgeler daha fazla acır. Sürenin uzunluğu zamanla acı oranını artırır. Eğer dövme işlemi sırasında anestezi ile uyuşturma yapılırsa renk tutmayabilir. Bu nedenle daha derinden işlem yapmaya neden olur ve acı oranını artırır.

Dövme
 • Dövme yaptıktan sonra, üzerine bakım kremi sürülür. Kremi bol sürmek gereklidir. Daha sonra streçleyip en az 1 saat ile bekletilir. Antibakteriyal sıvı sabunla yıkamak gereklidir. 10 gün boyunca bu şekilde yıkamak ve kremle nemli tutmak gereklidir. Bu dönemde ince bir kabuk oluşur ve daha sonra kabuk geçince dövmenin bakım aşamasını sonlandırabilirsiniz.
Dövme yaptırmanın zararları nelerdir?
 • Dövme yaptırmak vücutta birçok hastalığa yol açabilir.
 • Kullanılan malzemelerin steril olmaması durumunda geri dönüşü olmayan bir çok hastalığa yakalanma riski ortaya çıkar. AIDS, hepatit, enfeksiyon hastalıkları ve diğer bulaşıcı hastalıklar
 • Dövme boyası cilde zarar verebilir. Alerjik reaksiyonlar, kızarıklıklar ve leke bırakma gibi durumlara neden olur.
 • Her türlü enfenksiyona neden olabilir.
 • Eğer dövme yaptırmaya kesin olarak karar verdiyseniz bu yerin sağlık bakanlığı tarafından onay alan bir yer olmasına dikkat ediniz.