Dragon Age II diyarlarında bir yolculuk

Kasım 2011 | Redeye, Avukat
Özet: Zorluk derecesini kabus olarak seçmeniz halinde beyninizi kaşındıracak derecede taktik uygulama gerektirebilecek (aksi taktirde kavganın karmaşasında adamlarınız vuruşları birbirine zarar verebiliyor), bu sebeple aslında 'Baldur's Gate' geleneğinde, hareketi durdur başlat seçeneğini kullanmayı sever oyunculara hitap eden 'hack'n slah'(1) sınırlarında bir ekşın rpg aramıyorsanız yazının devamını okumanıza gerek yok.

Jenerasyonunun ikinci sürümü olarak karşımıza çıkan bu oyun bir yönüyle de aslında yazılımda ayıplı teslimin ciddi bir örneğini teşkil etmektedir. Oyunun ortasında karşınıza çıkan bir hata (bug) ana hikayenin ilerlemesini durduruyor. Bu hatanın giderilmesi için resmi olarak yardım edilmediği ise yapımcılarının kendi resmi sosyal ağ alanlarında da görülebilmektedir (2). Benzer şekilde üçüncü yamanın (patch) çok sorunlu olduğu da bu alanlarda tartışılmış. 

Oyunun en kötü özelliğinden başlayacak olursak hikaye hep aynı mekanlarda geçiyor. Bu tip oyunlarda keşfetme merakı ile yaklaşanlar açısından görsel lezzeti ziyadesiyle azaltan bir sahne ile karşımıza çıkmış olmaları aslında baştan ayıp. Sanırım ikinci oyun için motor üzerinde çalışmaktan sanatsal tarafı göz ardı etmişler. Nereden ne çıkar diye gerilerek zindanlarda gezinme zevki bırakmamışlar. Sürekli aynı haritanın bir başından bir sonundan ya da sağından solundan başlattırıldığınız için farklı zamanlarda aynı mekanlarda labirentleri ezberliyorsunuz. Oyunda gizli bölmeler (secret place) aramak da beyhude bir çaba olur sanırım.

Eskiden oyunların hikayeleri kapsamlı olarak genişletilir ve "expansion pack" tabir edilen yeni ekler çıkartılırdı. Gerçi o kısımlarına henüz göz atamadım ama artık sanırım bunların yerini daha kısa daha karlı "add on"lar almış görünüyor.

Konuşma seçenekleri düzenlemesi (ve bu surette karakter gelişimi ve şekillenmesi) genel olarak beğenildi gibi görünüyor ama  'Baldur's Gate'de yazılmış metinlerin %10'unu bile bulmaz diye düşünüyorum. Metin kısa olunca da ne kadar seçenek yaratırsanız yaratın kalın hatları ile belirlenmiş bir yolda devam ediyor hikayeniz. 

Hikayede ana yoldan pek de sapılamadığı gibi 'Fallout-3' örneğindeki gibi derinlikli haritalar da yaratamadıklarından dağları tepeleri gezme imkanınız olmayan bir anayolda ilerlediğiniz hissi uyandırıyor mekanlar. Derinlikli harita sevenlerdenseniz 11.11.11 tarihinde çıkması beklenen 'The Elber Scrolls V: Skyrim'in 41 milyon kilometrekare olacağı belirilen dünyasına bir göz atılabilir. (3)

Öte yandan gayet başarılı görsel efektlere eklenmiş, çizgi film vari, rüzgarının çizgisel gösterildiği hareketleri ile göz doyurucu bir çalışma olmuş. Biraz da bu ikinci oyunun bölüm adı olan 'mark of the assassin (haşhaşinin[süikastçinin] mührü/damgası)'ndan yola çıkarak  (oyunda açılmadık sandık ya da kutu kalmasın diye) seçtiğim asasin karakterinin animasyon ve karakter etkinliğini beğendim. Genelde bu karakterler çok zayıf olurdu önceki türev oyunlarda. Yakın zamanda çıkmış olan 'Assassin's Creed' serisi tutuldu herhalde ki kıyafetlerde bile o benzerlikleri görebilirsiniz (Holywood sinemasında aynı dönemlerde benzer konulu rakip filmlerin türemesi gibi değerlendirebiliriz sanırım bu durumu da)

Oyunun etkileyici taraflarından bir diğeri ise karakter etrafında 360 derece dönebilen bakış açısı sunması. Gerçi geniş hacimli diye tanımlanabilecek (mass effect) büyü animasyonları nedeniyle görüntü gözleri kamaştırabilir, dikkat.

Word programı ile aşinalığınız da varsa (ctrl + A) gibi tipik kısa yolların benzerliği kolaylık sağlıyor.

Girişilen mücadelelerde grup elemanlarınızdan en az birisi hayatta kalması kaydıyla  çatışma modunun kapanması ile birlikte diğer elemanlarınız hayata dönüyorlar. Canladırmak için bir çaba harcamaya gerek olmaması da oyun akışını hızlandıran bir etmen olmuş.  

f5 kullanarak hızlı kayıt (save) oluşturma kolaylığı bulunmakla birlikte arada sabit kayıtlar oluşturulmaması halinde faka basabileceğinizi de hatırlatmak gerekir. 

Sonuç olarak ejderhalarla kapışmayı sevenlerdenseniz bu oyuna ilgi duyabilirsiniz.