Dünyanın en hızlı, küçük, uzun ömürlü nano motoru

Mayıs 2014 | Şaman, İnşaat Mühendisi
1080Nano teknoloji sağlıklı hücrelere zarar vermeden sadece hasta hücreleri hedefleyerek tedavi yöntemlerinde tıpta devrim yaratacak gibi görünüyor. Bunun birçok yönteminde bir tanesi de nano motorların kullanımı. Teksas üniversitesinden Emma Fan'in liderliğinde bir araştırmacı takımı dünyanın en küçük, en hızlı ve en uzun çalışan nano motorunu yaptı.

Önceki modeller 14-500RPM yaparken yeni motor 18 000RPM ile dönüyor. 15 saat sürekli çalışabilen motor bir insan hücresinden küçük. 1 mikrometre boyutundaki motor bir tuz tanesinden 500 kat küçük deniyor. (bu çok bilimsel değilmiş, ne boyutta bir tuz tanesi demez mi insan) Motorum güçlü hareketi sıvı içinde ilerlemesini sağlıyor.


Deneylerde motoru biyokimyasal maddelerle kaplayıp gereken uzuvlara göndermişler.
Motor nano tel, mikro elektrot ve nano mıknatıs olmak üzere üç bölümden oluşuyor. Motor her iki yönde de çalışıyor ve diğer motorlarla senkron da çalışabiliyor.


Bilim adamları/kadınları bu tür motorlarla ileride kanser hücrelerinin sağlıklı hücrelere hiçbir zarar vermeden yok edilebileceğini düşünüyorlar...kaynak: iflscience.com/technology/researchers-reveal-smallest-fastest-nanomotor-yet