Dünyanın En İyi 10 Konser Yeri

Mayıs 2013 | Ece Naz Sonat, Dil Bilimci
1. Madison Square Garden (New York,ABD)
1968 yılının Şubat ayında kurulan alan, şimdiki yerinden önce 3 farklı yerde bulundu. Madison Square Garden'da çok önemli tarihi olaylar yaşandı. John Lennon 1974'te burada son konserini verdi, 11 Eylül saldırısından sonra müthiş bir yardım konseri verildi. Mekan, bugün de müzik dünyasından önemli isimlere ev sahipliği yapıyor.

2. Wembley Stadium (Londra,İngiltere)
Wembley Stadyumu da oldukça önemli tarihsel olaylara ev sahipliği yaptı. Micheal Jackson burada Guinness Rekorlar Kitabı'na girdi. 1985'te Bob Geldof, Live Aid adındaki yardım konserini burada yaptı ve 72000 kişi izledi.

3. Sidney Opera Binası (Sidney,Avustralya)
1957 yılında Danimarkalı mimar Jørn Utzon, bu binayı tasarlayarak uluslararası tasarım ödülünü kazandı. Daha sonra tasarımın aslında olmayan çalışmalar yürütmek istediği için projeden çıkartıldı ve Sidney Opera Binası 1973 yılında açıldı. Dünyanın en önemli konser alanlarından biri olmasının yanı sıra, muhteşem mimarisiyle de herkesi büyülüyor.

4. Festhalle (Frankfurt, Almanya)
Bina 1909 yılında açıldı. Cam tavanı ve ilginç tasarımıyla en önemli konser alanlarından birisi olmasının yanı sıra, etkileyici bir mimariye sahip. Deep Purple, Depeche Mode gibi önemli gruplara ev sahipliği yaptı. Aynı zamanda MTV Avrupa Müzik Ödülleri de 2001 yılında burada düzenlendi.

5. Slane Kalesi (Country Meath, İrlanda)
Boyne Nehri'ne yüksekten bakan bina 1071 yılında inşa edildi. 100000 kişilik kapasiteye sahip olan doğal bir amfitiyatrosu vardır. 1991 yılında çıkan yangından zarar gören bina 10 yıllık bir restorasyon sürecine girdi ve 2001 yılında tekrar kapılarını açtı. Bob Dylan, Madonna, Thin Lizzy, The Rolling Stones, Queen, Bryam Adams ve Guns N'Roses gibi müzisyenlerin konserlerine ev sahipliği yaptı.

6. Red Rocks Amfitiyatrosu (Colorado,ABD)
Rocky Dağı eteklerindeki bu doğal amfitiyatro 1906 yılında faaliyete başladı. The Beatles, Jimi Hendrix, Jethro Trull, Rush gibi gruplar burada sahne aldı.

7. Palais Omnisports de Paris Bercy (Paris, Fransa)
17000 kişilik kapasitesiyle Bercy'nin inşaatı 1983 yılında bitti. Piramit şeklindeki mimarisi oldukça estetik ve etkileyici. Deep Purple, Celine Dion, Jay-Z, Kanye West, The Cranberries, Daft Punk, Depeche Mode, Madonna ve Shakira gibi ünlü isimler burada konser verdi.

8. Manchester Evening News Arena (Manchester, İngiltere)
Bu stad, Avrupa'nın en büyük kapalı konser alanı. Rihanna, Madonna, Depeche Mode, Red Hot Chili Peppers, U2, Pink, Beyonce gibi sanatçılar burada konser verdi. Ayrıca 2011 yılında yardıma muhtaç çocuklar için bir yardım konseri düzenlendi.

9. Air Canada Centre (Toronto,Kanada)
1999 yılında açılan stadyum, 19000 kişilik kapasiteye sahip. Sporun yanı sıra Pearl Jam, Britney Spear, Lady Gaga, Green Day, Rihanna, Avril Lavigne ve Bon Jovi gibi sanatçıların konserlerine ev sahipliği yaptı.

10. Tokyo Dome (Tokyo,Japonya)
Japonya'nın en büyük konser salonu olan Tokyo Dome 55000 kişilik kapasiteye sahip. Bon Jovi, The Rolling Stones, Micheal Jackson ve Madonna gibi sanatçıların konserleri burada gerçekleşti.