E-Bay'den Ürün Alma Adımları

Nisan 2013 | İsmail Doğan, Bilişim Teknolojileri Öğretmeni
1. E-Bay'den ürün almak için her şeyden önce e-Bay'e üye olmamız gerekiyor. Üye olmak ücretsiz ve oldukça basit.

2. Üye olduktan sonra daha rahat ve sorunsuz alış-veriş yapabilmek için PayPal hesabı açmamız gerekiyor. PayPal hesabı açmak da e-Bay hesabı açmak kadar kolay. Sadece kişi bilgilerini ve kredi kartı bilgilerinizi bir defa kaydediyorsunuz, daha sonraki tüm işlemlerde o bilgiler kullanılıyor. Paypal'a sanal kart ile de başvurabilirsinz. PayPal'a şuradan kayıt olunabilir: paypal.com/tr/webapps/mpp/home

Ayrıca kullanıcı normal kredi kartı ile de alışveriş yapabilir illa ki Paypal hesabı açması gerekmiyor.

Ebay.com

3. PayPal ve e-Bay'e kayıt olunurken adres Türkçe karakterlerle girilebilir çünkü yurt dışından ürün gönderildikten sonra posta işlemini PTT gerçekleştiriyor. Bu yüzden Türkçe karakterlerle adreslerini yazan müşterilere daha kolay ulaşabiliyor diyebiliriz.

4. e-Bay'de satışar Türkiye'deki muadili olan gittigidiyor.com gibi site garantisinde yapılmıyor. e-Bay satışlada aracılık görevi üstleniyor. Ürünü bulduktan sonra satıcı ile bire bir iletişime geçiliyor ve satış iki kişi arasındaki anlaşmaya göre gerçekleşiyor. Bu yüzden alış veriş yaparken olukça dikkatli olmalıyız. Sahte veya çok pahalıya ürün satan satıcılardan uzak durmalıyız. Bu konuda dikkat etmemiz gereken durumlar:
  • Öncelikle ürün almayı düşündüğümüz kişinin profilindeki yorumlara ve aldığı oylara bakmalıyız. Yalnız bazı durumlarda yorumlarbda yanıltıcı olabiliyor. Tercihen çok fazla sayıda olumlu yorum alan satıcılara yönelmeliyiz. Olumlu yorum sayısı yüksek olan satıcalardaki az sayıdaki olumsuz yorumu görmezilkten gelebiliriz.
  • Bir ürünün ortalama bir değeri vardır. Farklı kişiler birbirine yakın fiyatlar ile ürünü satar. Ancak bir ürün diğerlerine göre çok daha ucuz ise sahta olma ihtimali olduka yüksektir. Örnek vermek gerekirse ortalama olarak 30 Dolara satılan bir ürünü 3 dolara satan satıcı yüksek ihtimal sahte ürünler satıyordur.
  • Bazı satıcılar gerçek ürün sattığı halde kargolama konusunda dolandırıclık yapabiliyor. Örnek vermek gerekirse ebat olarak büyük olmayan bir ürün Türkiye'ye ya bedavaya gelir ya da en fazla 5 10 dolar arası bir kargo ücreti tutar. Örnek vermek gerekirse bir ürün 50 dolara kargolanıyor ise satıcı kargolama ücretinden 40 dolara yakın bir kar elde etmektedir.
  • Amerika ve Avrupa'dan gönderilen ürünlerde genelde bir sıkıntı olmuyor. Uzak Doğu'dan yapılan alışverişlerde daha dikkat etmemiz gerekiyor.
5. Kargolama ve Gümrük. Ürünler genelde bir hafta ile bir ay arasında değişen sürelerde geliyor. Ortalama olarak 15 gün diyebiliriz. Ürünler kargoyla geldikten sonra PTT ile eve ulaştırılıyor, PTT için ekstra ücret ödemenize gerek yok. Postane gerekli gördüğü ürünleri açıp bakma hakkına sahip. Eğer yasadışı bir ürün ise el koyma hakları var. Ürün geldiğinde verdiğiniz adreste sizi bulamazlarsa ürünü gidip postaneden alabilirsiniz.

6. Yurt dışından ürün alımı ve gümrük mevzuatı için Yurtdışından Ürün Alımı yazısını okumanızı taviye ederim.