Ebola Virüsü Hakkında Önemli Bilgiler

Ekim 2014 | Gonca Köse, Öğrenci
Ebola virüsü hastalığı bu sıralar yaygın görülen salgın hastalıklardan biri haline geldi. Ne yazık ki her konuda olduğu gibi bu konu da da gerekli hassasiyeti göstermiyoruz. Hastanelerde ebola virüsü şüpheli hastalar için eğitimler veriliyor. İnsanların daha bilinçli olmasını istiyorum... Bizim ülkemizin Ebola riskimiz yok diye açıklamalar yapılıyor tabi ben buna gülüp geçiyorum. Çünkü hiç bir ülke bu garantiyi vermiyor... Bu caps bence bizim bakış açımızı güzel anlatıyor.

1911

Hastalığın görüldüğü insanlarda ölüm oranı % 90'dır. Bu oran küçümsenmeyen bir değerdedir. Dünya Sağlık Örgütü, hastalığın hızla yayıldığı uyarısı yaptı. Yine Bu hastalık Dünya Sağlık Örgütü tarafından 4. Risk Grubu Patojen olarak kabul edilmektedir. Dünya Sağlık Örgütü'nün güncel verilerine göre, Ebola virüsünden dolayı hayatını kaybeden kişilerin sayısı 4000'i geçmiş durumdadır.
Virüsün nereden ortaya çıktığını araştırdım;

Virüs, ilk olarak 1976 yılında Sudan ve Kongo'daki salgınlarda tespit edildi ve adını Kongo'daki bir nehirden aldı. Virüsün doğal kaynağının Afrika'daki meyve yarasaları olduğu düşünülüyor. Virüslerin varlığı bu yarasaların coğrafi dağılımıyla örtüşüyor.

Ebola virüsü'nün belirtileri nelerdir?
Belirtiler Ebola virüsüne maruz kalındıktan 2 - 21 gün (genellikle 8-10 gün) sonra görülür.

1911

Ebola virüsü nasıl bulaşır?
  1. Ebola bulaşmış bir kişinin kanı ya da vücut salgılarıyla doğrudan temas kurmak
  2. Ebolalı kişinin eşyaları ( kontamine olmuşsa bulaşması kaçınılmaz)
  3. Cinsel yolla
  4. Hastanın teri, dışkısı ile de geçebile bir virüs olduğu için bulaşıcılık yüksektir.
  5. Eboladan ölen X vatandaşa temas.
Şuan için ülkemizde ebola vakası tanısı konulmamıştır ancak çok fazla şüpheli hasta karantinaya alındı. Ve olmadığı söylendi. Ebola şüphesi! Ebola Alarmı diye aylardır gazetelerde başlıklar atılıyor. Afrika kökenli bir hastalık olduğu için Batı Afrika bölgesinden gelen vatandaşlarımızın aile hekimlerimizce 21 gün süreyle takip yapılıyor. Hac ibadetinden dönen Hacıların taşıma riski yüksektir. Şuan bu hastalık kırmızı alarm verilen bir hastalık Abd ve Almanya da görüldü ülkemize yolculuk sonucu gelme oranı yüksek bize düşen şuan için kendimizi iyi korumak... Sık sık ellerinizi yıkamaya özen gösterin bu aralar... Ebola için bir aşı ve serum üretileceği bekleniyor.

Eboladan Ölen bir vatandaşın defnedilmesi...
1911

Ebola virüsü şüphesi sonrası dezenfeksiyon...
1911

Ebola şüpheli hastaya sağlık personelinin ateş kontrolü...
1911

Fotoğraflarda sağlık personellerinin ne kadar öz verili ve çalıştığını görüyorsunuz. Umarım ülkemiz de bu hastalık yeşermeye başlamaz. Çünkü ''Bu görüldüğü kadar kötü bir şey değil. Tabi ki bulaşınca öldürüyor. '' gibi açıklamalar yapan yetkilerin olduğu bir ülkede gerekli önlemlerinde alınmayacağını biliyoruz. . . :)