Egzersiz Öncesi Isınma Hareketleri Nasıl Yapılır?

Haziran 2013 | Devrim Güren, Psikiyatr
Başınızı yana doğru esnetin

Başınızı, sol elinizle sağ üst taraftan tutarak, sola doğru yavaşça yatırıp esnetin ve 15 saniye bu pozisyonda bekleyin. Bu hareketi yaparken sağ omzunuzun sabit kalmasına dikkat edin. Aynı şekilde diğer taraftan esnetin.

Spor
Spor
Başınızı öne arkaya esnetin
Başınızı elinizle hafifçe bastırarak yavaşça öne doğru eğin ve 15 saniye bu pozisyonda kalın. Başınızı arkaya doğru yatırın. Ellerinizle çenenizin altından yukarı doğru hafifçe bastırarak boynunuzu iyice esnetin. 15 saniye bu pozisyonda kalın. Bu hareketleri yaparken dik durmaya dikkat edin.
Spor

Geriye doğru esneyin
Ellerinizi havaya kaldırıp, kulak hizasında havada birleştirin. Omuzlarınızı ve sırtınızı da yukarı doğru iyice uzatın. Ellerinizi yavaşça kulak hizasından hiç ayırmadan, geriye doğru esneyin ve 15 saniye bu pozisyonda kalın. Bu harekette önemli olan çok fazla esnemek değil, elleri kulak hizasında tutabilmektir.
Spor

Yanlara doğru esneyin
Dik durup ayaklarınızı omuz genişliğinde açın. Yavaşça sağ tarafa doğru esneyin. Bu sırada sol elinizle hem yukarı hem de ileri doğru uzanmaya çalışın. 15 saniye bu pozisyonda kalın. Bu hareketi yaparken dirseğiniz tavanı göstermelidir. Aynı hareketi sol taraf için de tekrarlayın.
Spor
Sıçrayın
Sıçrayıp ellerinizi yere paralel bir şekilde, ayaklarınızı da omuz genişliğinde açın. Yeniden sıçrayın ve ayaklarınızı kapatıp, ellerinizi başınızın üstünde birleştirin. Hareketi hazır ol pozisyonuna gelerek bitirin. Bu hareketi ard arda 15 kez tekrarlayın.

Yere doğru esneyin

Dik durun ve ayaklarınızı omuz genişliğinden bir adım daha fazla açın. Yavaşça sağ ayağınıza doğru esneyip 15 saniye durun. Yavaşça dik konuma gelip sol tarafa doğru aynı hareketi tekrarlayın. Tekrar yavaşça dik konuma gelip ortaya doğru esneyin. Bu hareketi yaparken sırtınızı dik tutun.

Spor