Einstein'ın 10 Başarı Sırrı

Mayıs 2013 | Ece Naz Sonat, Dil Bilimci
1. Hiç hata yapmamış bir insan, yeni bir şey denememiş demektir.

Hata yapma korkusu, önemli kararlar alırken çoğu zaman bizi durdurur. Bazı kararlar hayat değiştirir. Ve buna cesaret edebilen kişi, yapmış olduğun şeyden pişman olmak, yapmamış olduğun şeyden pişman olmaktan daha iyi olduğunu bilir.

2. Eğitim, insanın okulda öğrendiği her şeyi unuttuğunda arta kalandır.

Kendi başımıza öğrendiğimiz şeyleri daha iyi hatırlarız. Okulda öğrendiklerimiz ise zamanla hafızamızdan silinir. Kendi tecrübemiz ise hep aklımızda kalır.

3. Hayal gücü bilgiden daha önemlidir. Bilgi, bildiklerimiz ve anladıklarımızla sınırlanırken, hayal gücü bütün dünyayı kucaklar.

İnançlarımız ve düşüncelerimiz çoğu zaman yapabileceklerimizi engeller. Gelişme yolunda bizi yükseltecek tek bilgi, hayal gücünün her şeyi yapabileceğini ve hayallerimizde mümkün olanın gerçekte de mümkün olduğudur.

4. Yaratıcılığın sırrı, kaynakları gizlemeyi bilmektir.

Hepimizin bir ilham kaynağı var. Bazılarımız başarı hikayelerini okuyarak, bazılarımız doğayla iç içe olarak bir şeylerden ilham alıyoruz. Ama önemli olan bu ilham kaynağını diğerlerinden gizlemektir çünkü fikirlerimiz sadece böyle özel olur.

5. Bir insanın gerçek değeri başarılarıyla değil, dünyaya ne verdiğiyle ölçülür.

Hayatın gerçek amacı, sadece kendimize hizmet etmek olmamalı. Dünyayı daha iyi bir yer haline getirmek en büyük akılların her zaman ilham kayağı olmuştur.

6. Yaşamanın iki yolu vardır: Ya hiç bir şey bir mucize değilmiş gibi yaşarız, ya da her şey bir mucizeymiş gibi.

Mucizelere inanmak, bize enerji ve ilham verir. En basit şeylerdeki büyüyü görebildiğimizde hayattan daha fazla zevk alırız.

7. Kendimi ve düşünce şeklimi düşündüğümde, hayalgücü ve kurgunun, soyut düşünebilme yeteneğinden daha fazla şey ifade ettiği sonucuna varıyorum.

Hayal ettiğimiz her şey hayatımızda somutlaşabilir. Yaratıcı düşünce ve hayalinde canlandırma, hayallerin farkına varmaya başlamaktır.

8. Sürünün mükemmel parçası olabilmek için her şeyden önce bir koyun olmak gerekir.

Bir şeylerden sonuç almak için, harekete geçmek şarttır. Bir girişimci olmak istiyorsanız bütün kaygılarınızı bir yana bırakmanız gerekir.

9. Önce oyunun kurallarını öğren, sonra da nasıl diğerlerinden daha iyi oynayacağını.

En harika insanlar da sadece birer insandır ve başlangıçta hepsi birilerini takip ediyordu. Başarının ilk adımı başarılı olanları izlemektir. O yüzden başarılı insanların yaptıklarını yapmaya çalışmak yerine, onları takip edin.

10. Soru sormayı bırakmamak çok önemlidir. Merak kazayla oluşmaz.

Başarılı insanlar her zaman meraklı ve eleştirel düşünceden korkmayan insanlar olmuştur. Nasıl görüneceklerini umursamadan, durmadan soru sorarlar.