Ekmek kadayıfı

Mayıs 10 - 09:46 | Ada Dunn, Waitress
Baklava gibi tatlı, orta deniz tatlı tatlı bir hayranın mısın? Listenize eklemek için bir tatlı daha var. Bu popüler bir Türk tatlı "ekmek kadayıf ı" (eck-MECK' kah-dah-YUF'-uh).
Bu Türk klasiklerini tanımlamanın en iyi yolu bakarava ve ekmek pudingi arasındaki karışıklığına benziyor. Aslında, şurupda çok basit bir tatlı, kırıklığı gibi bir damla doldurulmuş ve "kaymak" ya da Türk kırıklığı kreme ile toplanmış.

9373

Ekmek kadayıf ı "Tel kadayıfı" ile olmamalı, bir popüler tatlı maddeleri - Dough ipek.
ŞEkerpare künefe, "ekmek kaday ıf ı" gibi "Türkiye'de neredeyse her yerde, en iyi restoranlardan iş yerinde kafeteriye kadar. Ayrıca popüler bir evde pişirilmiş yemek, çünkü çoğu pazarda hazır yapılmış olabilirsiniz. " dedi.
Gerçek "ekmek kadayıf ı" için zevk al. Tatlı için en iyi yer iyi bir adana en iyi restaurant. Eğer evde olmak istiyorsanız, bazen Orta Doğu pazarında ya da Türk maddeleri sattığı web sitesinde maddeleri bulabilirsiniz.
Ayrıca farklı ekmek türlerini deneyebilirsiniz. Büyük bir ekmek, porous ama zor bir toprak da büyük bir miktarda şurupun sonuçlarını sağlayabilir. Kısaca bıçakla çarpıp ekmeği bir inç kalın parçalara kesin.
Eğer hazır yapılmış "ekmek kadayıf ı" kullanırsanız. İlk olarak, yumuşatmak için kaynar su içmelisin. İlk önce kahverengi kadayu ekmeği F'nin yüzüne koyun. Ekmeğin üstüne yeterince kaynar su dökün, sonra 15 dakika dinlensin.

9373

Zaman geldiğinde, ıslak ekmeği çıkarıp temiz bir havlu veya kalın bir kağıt havlu koyun.
Ekmeği akşam basın ve aşırı su çıkarın. Bir kaç dakika havlu üzerinde dinlensin. Suyu tuzağa at ve ıslak ekmeği geri koy.
Kısa bir bıçakla, ıslak ekmeğin merkezinde büyük bir çatı kesti. Bu şurupun girmesine yardım edecek. Metal tepsini tabağına koyun ve ateşle ısın. Yavaşça şurupu üzerine bırak. Sürüp süpürünü aynı şekilde süpürmeye yardım etmek için tepsiyi taşıyın.
Şekeri büyük bir potta koyun ve yavaşça orta ısı üzerinde erisin. Karanlık tatlım dönene kadar karamel yap. Su ekle, kaynağa getir.

9373

Kaynarken limon suyu ekle. Bırak şurup yaklaşık 10 dakika yavaşça sıcaklığı kapatırsın. Sürüp kalın ve ışık balığın rengi olmalı.
Tüm ekmek şurupla dolu olmalı, bu da siyah olmasını sağlayacak. Bütün şurup tamamen sarıldığında, tuzağı ateşten çıkarın ve soğursun.
Yediğinde "ekmek kadayıf ı" kareye veya üçgenine kesin. Tradisyonel dekorasyon yöntemi, iki katı ekmek arasında kalın bir katmanı koymak, ama bunun yerine de üstüne koyabilirsiniz. Tatının üstünde fıstık parçalanmış.
Eğer kendini yapacak özgür zamanınız yoksa, satın almak içinyummyadvisor 'de en sevdiğiniz bir dükkan bulabilirsiniz.