Elle meme kanseri muayenesi

Haziran 2013 | Gonca Köse, Öğrenci
 • Elle meme muayenesi yaparken bel kısmından yukarısı çıplak
  olacak şekilde aynanın karşısına geçin.
 • Öncelikle dış görünüşündeki değişikliğe bakılır. Herhangi
  bir renk değişimi, çöküntü, kızarıklık ya da damarlardaki değişik görünümleri
  dikkate almalıyız.
 • Gözle muayene yaparken eller iki yanda aşağıda olmalıdır bu
  pozisyondayken elleri yukarı başın iki yanına koyduğunuzda eğer memelerin
  pozisyonunda bir değişim olmuyorsa kas dokusu etkilenmiş olabilir.
 • Meme başının sağa sola kayması meme kanserinin erken bulgusu olabilir. Bunu gözle muayenede anlayabiliriz.
 • Daha sonra elle muayeneye geçebiliriz. Bunu yaparken memeyi 4 bölgeye ayırın. Bu bölgeleri elinizi hareket ettirerek hafif bastırarak inceleyin. En çok koltuk altına yakın olan bölgelerde kitle oluşumu görülmektedir. Bu nedenle bu bölgeye daha dikkatli bakın.
 • Sonra meme ucu areola dediğimiz bölgenin etrafını yine palpe ederek herhangi bir kitle varlığının olup olmadığını değerlendirin.
 • Koltuk altında bulunan göğüs yan duvarına yakın lenf bezlerindeki anormal bir durumu anlamak için de yine palpe etme ( elle muayene )yöntemini kullanın.
Meme Kanseri

Bu muayeneleri adet döneminin ilk 10 günü içinde yapmanız daha sağlıklı olur. Elle muayeneyi 20 yaşından başlayıp tüm bayanların alışkanlık kazanmaları gereklidir. Bu muayenenin bireysel olarak yapılmasının avantajı bayanlar memelerini 2-3 muayeneden sonra tanırlar ve herhangi bir anormal durumda hemen fark edebilirler.
Elle muayene sırasında elinize gelen her kitle kanser olduğunuz anlamına gelmez. Bu içi dolu kist olabilir. İki türlü vardır. Birincisi selim denilen halk arasında iyi huylu olarak adlandırılan tümörlerdir. Diğeri ise malign yani kanser tümörüdür. Elimize gelen kitle selim olabilir. Ya da meme iltihabı görülebilir. Malign bir tümöre işaret verici belirtiler; meme başından gelen akıntılar, kanlı akıntılar , 2-3 hafta boyunca geçmeyen yaralar olabilir. Memede az ağrılı kızarıklıklar görülmesi durumu yine erken teşhis için bir belirti olabilir.

Pozisyon ve muayene yöntemleri

Meme Kanseri