En Eski Döneme Ait Su

Mayıs 2013 | Pınarnur Öz, Araştırma Geliştirme
İngiliz bilim adamlarının araştırması sonucu dünyanın en eski suyunu buldular. 1.5 milyar yıllık olan bu su Kanada' daki bir bakır ve çinko madeninde bulunuyor. Laboratuvar incelemeleri devam ediyor. ' Nature' dergisinde yayımlanan makaleye göre Ontario eyaleti kenti yakınlarındaki Timmins bölgesindeki madende çalışma yapan Kanadalı ve İngiliz bilim adamları 2.4 km derinliğindeki tarih öncesi dönemden kalma olan bu suyun hala hidrojen ve metan gibi gazlar açısından zengin olduğunu belirtiyorlar.İlginç Haberler
Daha önceden yüzeydeyken zamanla kayalardan sızarak yer altında biriktiğini tahmin eden araştırmacılar suyun içinde mikroorganizmaların olup olmadı konusunda testler yapmaktalar. Manchester Üniversitesi' nden Prof. Chris Ballentine Afrika da daha önceden milyonlar yıl öncesinden kalma su bulunduğunu ve bu suyun Kanada da bulunan suyla benzer kimyasal özellikleri taşıdığını ve içinde birtakım mikroplara rastlanıldığını belirtiyor.


Suyun hangi döneme ait olduğunu bulmak için üç farklı tarihleme tekniği kullandıklarını da belirtiyorlar. Bulunan mikroorganizmalar ise tarih öncesi yaşama dair bir çok önemli bilgilere ulaşmada yardımcı oldukları yönünde.


Çinko ve bakır içeren ve sülfit cevherinde bulunan bu suyun 40-50 derece sıcaklığında olduğu belirlendi.