En Garip Bilimsel Araştırmalar

Mayıs 2013 | Ece Naz Sonat, Dil Bilimci
Fillerde LSD Etkisi
1962 yılında Amerikalı bilim adamları, bir filin LSD etkisinde neler yapacağını merak etti ve bir araştırma yaptı. LSD dozu insanların aldığından 3000 kat fazlaydı. Araştırma sonunda filler çığlık atmaya başladı ve bir saat içinde öldüler. Fillerin LSD'ye karşı çok hassas olduğu rapor edildi.

Ölüleri Diriltme
1930'da California Üniversitesi'nde Robert Cornish tarafından yapılan araştırmada ölen birisini tekrar yaşama döndürmeye çalışıldı. Yapay bir kalp sistemi geliştirildi ve adrenalin enjekte edildi. Bu araştırması nedeniyle Robert Cornish üniversiteden kovuldu.

Gözler Açık Uyuma
1960 yılında Jon Oswald, gözler açıkken uyuyup uyunamayacağını merak etti ve bir araştırma yaptı. Üç gönüllü bulduktan sonra onları yüksek sesli müzik ve parlak ışıklar olan bir odada bıraktı. Üstelik, gönüllülerin ayaklarına acı verme amaçlı elektrodlar yerleştirildi. Bu deney sonunda gönüllüler yalnızca 12 dakika uyuyabildi.

Hindi
Pennyslvania Üniversitesi'nde iki araştırmacı erkek bir hindinin, dişi hindi modeliyle çiftleştiğini keşfetti. Modelin parçaları yavaş yavaş çıkartıldığında bile erkek hindi negatif bir tepki göstermedi ve hindinin gerçek olmadığını anlamadı.