En İyi 10 WordPress SEO Eklentileri

Ekim 2014 | Aykut Başyiğit, Web Tasarımcısı
SEO günümüzde herhangi bir web sitesi ya da bloğun en önemli parçalarından biridir. Her gün binlerce internet sitesi açılıyor. Sanal alemde bunca site varken kendi bloğumuzu üst sıralara taşıyabilmek için mutlaka SEO yapmamız gerekmekte. Bu yazımda sizlere arama motorlarında üst sıralarda yer alabilmeniz için kullanmanız gereken en iyi WordPress SEO eklentilerini tanıtacağım.

SEO Eklentileri ne işimize yarar?
SEO olmadan arama sonuçlarında üst sıralarda çıkmanız imkansıza yakındır. Bu nedenle arama motorları üzerinden ziyaretçi çekmeniz zorlaşacaktır. SEO sayesinde arama motorlarında üst sıralara çıkıp daha çok ziyaretçi kazanabilirsiniz. SEO hakkında bilginiz yoksa üzülmeyin, fazla bir şey yapmanıza gerek yok. Sadece aşağıda anlatacağım eklentileri kullanarak Google, Yahoo, Bing gibi arama motorlarında üst sıralara tırmanabilirsiniz. Kullandığım ve tavsiye ettiğim WordPress SEO eklentilerine gelecek olursak;

1. WordPress SEO By Yoast
En popüler SEO eklentilerinden biridir. En büyük rakibi All in SEO Pack ile birlikte bu alanda zirvedeler. İkisi de çok başarılıdır, hangisini kullanmak istediğiniz size kalmış fakat ben Yoast kullanıyorum ve onu öneriyorum. Özelliklerine gelecek olursak;
-XML site haritası
-RSS Optimizasyon
-htaccess ve robot.txt dosyalarına doğrudan erişim
-Çoklu site uyumluluğu
-Sayfa analizi
-Meta & başlık ayarları
-Sosyal ağ desteği
-ve dahası…

2. Squirrly
Bu eklenti özellikle blog yazarları için vazgeçilmez özelliklere sahiptir. Eklenti, kullanıcı ve arama motoru dostu makale yazmanızı sağlar. Yazı editörünüzde makalenizi yazarken sağ tarafta kelime analizi yapabilir, size en uykun kelimeyi seçebilirsiniz. Ayrıca fotoğraf, sosyal ağ gibi bir çok özelliği bulunuyor. Squirrly eklentisi favori eklentilerimden biri.

3. Google XML Sitemaps
Bir sitenin olmazsa olmazlarından biri de xml site haritasıdır. 15 milyondan fazla indirilen bu eklenti sayesinde Google, Yahoo, Bing, Ask gibi arama motorlarına site haritanızı gönderip, siteniz hakkında daha detaylı bilgi edinmelerini sağlayabilirsiniz. Yayınladığınız içerikler site haritası sayesinde anında arama motorlarına bildirilir ve yakın zamanda indekslenmiş olur.

4.SEO Friendly Images
Görseller içeriğin önemli parçalarından biri. Her makalede en az bir mümkünse daha fazla görsel bulundurmalısınız. SEO Friendly Images eklentisini makalelerinize eklediğiniz görsellerin başlık ve alt etiketlerini ayarlamanıza yardımcı olarak arama motorlarından sitenize daha çok ziyaretçi gelmesine yardım eder.

5. Google Analytics
Sitenizdeki ziyaretçileri ölçmek için en iyi sayaç eklentisi tabii ki Google Analytics eklentisidir. Kurulumunu kolayca yaptıktan sonra sitenizi kaç kişinin ziyaret ettiğini, adsense oranlarınızı ve dahasını kolayca görebilirsiniz.

6.Nofollow Case
Nofollow Case eklentisi sitenizdeki linklerin nofollow olmasını sağlar. Örneğin hazır tema kullanıyorsunuz ve sosyal ağ ayarlarını yaptınız. Sitenizden Facebook, Twitter, Instagram gibi sitelere gidecek linkler dofollow olarak görünecektir. Bu link çıkışları siteniz için zararlıdır. Ya da yorum yazan kişiler internet adreslerini yazdıklarında bunlar da dofollow gözükecektir. En iyisi bunların hepsini nofollow yapmaktır. Bu eklentiyi kurarak link çıkışlarınızı nofollow yapabilirsiniz.


7. W3 Total Cache
Sitenizdeki ziyaretçi ve içerik trafiği yoğunlaştığında ister istemez yavaşlamalar olabiliyor. Bu yüzden hızlandırmak için bazı eklentiler kullanmanız gerekmekte. W3 total cache eklentisi sitenizi cacheleyerek sunucuya düşen yükü sırtlar, böylece siteniz hızlanır.

8.Sociable
Sosyal imleme, seo için hatırı sayılır bir öneme sahip. Bu eklenti sayesinde ziyaretçilerinizi, ürettiğiniz içerikleri sosyal imleme sitelerine eklemeleri için teşvik edebilirsiniz. Bu da daha çok ziyaretçi demektir.

9.Broken Link Checker
Bu eklenti de tavsiye ettiğim, son derece kullanışlı olan güzel bir eklenti. Sitenizdeki tüm iç ve dış kırık linkleri bularak silmenizi sağlar. Kırık linkler arama motorlarının sevmediği şeylerdi. Bu eklentiyi kullanarak kırık linklerinizi düzeltebilirsiniz.

10. HeadSpace2
Son derece basit bir kullanıma sahip olan HeadSpace eklentisi ile yazılardaki, anasayfadaki, sayfalardaki, yazar sayfalarındaki, kategorilerdeki tüm meta etiketlerini (başlık, anahtar kelime, açıklama) yapılandırabilirsiniz. Ayrıca diğer seo eklentileriyle uyumluluğu, anahtar kelime önermesi, site başlık ve açıklamaları vb. gibi özellikleri de vardır.

Kaynak: aykutt.com/2014/10/en-iyi-10-wordpress-s. . .