En İyi Beş Şarap Ülkesi

Haziran 2013 | Tutku Yılmaz, Diyetisyen
Douro (Portekiz)
Şarap

Douro bölgesine ulaşım zor olduğu kadar da güzel bir yer. Güçlendirilmiş olmayan şaraplar bu bölgede yetiştiriliyor. Özellikle hafif kırmızı şarap ve zengin Burgundy stili şaraplar.

Piedmont ( İtalya)

Şarap

Piedmont, Alplerin eteklerinde bulunur ve serin sisli havasıyla muazzam şaraplarıyla bilinir. En bilinenleri Barılı ve Barbaresco' dur ancak şarap tatmak isteyen biri için bu bölgede daha birçok şarap bulunur. Langhe ve Monferrato tepelerinde şarap evleri çok sık bulunur.

Marlborough ( Yeni Zellanda)

Şarap

Bu bölgedeki vadilerde çok çok uzun üzüm bağları bulunur. Bu bölge Yeni Zellanda' nın en geniş üzüm yetiştirilen bölgesi ve çok büyük şarap şirketlerinin müdürlükleri burada bulunuyor. Her Şubat' ta ünlü şarap festivalleri düzenlenir. 200'ün üzerinde şarap çeşidi tadabilir ve gurme yiyeceklerden yiyebilirsiniz.

Barossa Vadisi,( Avusturalya)

Şarap

Bu vadi dünya çapında bir üne sahiptir. Avusturalya' nın en güzel şarap bölgesidir. Bu bölgede şarap o kadar çok seviliyor ki okullarda dahi özel dersler veriliyor. Ayrıca bölgede bir çok şarap evi, şarap tatma ve şarap turları düzenleniyor.

Cape Şarap bölgesi (Güney Afrika)

Şarap

Bu bölge harika ve etkileyici bir manzaraya sahip. Paarl şehri bölgedeki büyük üzüm bağlarına sahiptir. Fakat bölgede dolaşırsanız daha farklı üzüm bağlarınında olduğunu göreceksiniz.