EN İYİ KIŞ ÇAYI !!!

Ocak 2015 | Süleyman Gönülkırmaz, Ziraat Mühendisi
Kış geldi geliyor derken, tam geldi. Kış mevsimsel bir döngüdür. Her kış her bölgede aynı yaşanmamasına karşılık, düşük sıcaklık, virüsler için daha uygun ortamın oluşması kışın getirdiklerindendir. Kışa hazırlık için evlerimizden arabalarımıza kadar pek çok alanda önlemi değişiklikler yaparız.

Kışa hazırlık yapmamız gereken bir de kendi vücudumuz vardır. Vücudumuz 7/24 çalışan kimyasal bir fabrikadır. Kış ile birlikte vücudumuz, özellikle kolay yayılabilen çok farklı özellikteki virüslerin saldırısına maruz kalır. Bazen bir iş arkadaşımızın Hapşu! Demesi, bazen de toplu ulaşım aracındaki bir kişinin Hapşu! Demesi, hasta olmamıza yetebilmektedir. Virüslerin hastalık yapma riskini engellemenin en iyi yolu bağışıklık sistemini güçlendirmektir.
Bağışıklık sistemini güçlendirecek birbirinden farklı bitkisel çay reçeteler gazete ve televizyonların sağlık programlarında sunulmaktadır. Burada önemli olan her bir bitkinin bir gücü ve bu güç oranında da savunma sistemine katkı sağlamasıdır. Bitkiler ilgi alanım olması nedeniyle “Kış çayı” olarak isimlendirilen farklı bitki karışımlarını genelde incelerim.

Etkili bir kış çayı için, bitki monografilerini inceledim. Soğuk algınlığına karşı güvenilir 3 kuruluşun endikasyonlarından yararlanarak etkili bir bitki çayı hazırladım. Bu kuruluşlar; E Komisyonu (Almanya Sağlık Bakanlığının bitkisel preparatların hazırlanması ve ruhsatlandırılmasından sorumlu komisyon), Avrupa Bilimsel FitoterapiKooperasyonu (TheEuropeanScientificCooperative on Phytotherapy=ESCOP) ve Doğal Standart Araştırma Birliği (Natural StandardResearch Collaboration) ’dir.
Aşağıdaki bitkilerden 4-5 adedini temin edip, bitkilerden birer tutam bir demliğe koyup, soğuk su ile yıkayınız. Bu karışımın üzerine klor oranı düşük kaynamış doğal kaynak suyu ekleyiniz. Ardından bitkilerle birlikte çayı 2-3 dakika kaynatmanız yeterlidir. Son olarak bitki çayın demlenmesi için 5 i­le 7 dakika bekletilmesi yeterlidir. Tatlandırmak isterseniz şeker yerine bal kullanınız.
Koruyucu iyi bir kış çayınız hazır, Afiyet Olsun.
Kış çayını oluşturan bitkiler
1-Mürver
2-Ihlamur çiçeği
3-Papatya
4-Nane
5-Ekinezya
6-Anason
7-Ebegümeci
8-Maydanoz
9-Okaliptüs yaprağı

Süleyman GÖNÜLKIRMAZ Ziraat Mühendisi-Antalya
otevi.cm
#otadami @otadami