En Sevimli Kedi Türleri

Mart 2014 | Ebru Özkan, Moleküler Biyolog
Himalayan cinsi kediler

Himalayan kedileri tavşanların tüy rengine sahip oldukları için Himalayan ismini almışlardır. Tüylerini sık sık taramak gereklidir. Tüyleri sıktır, parazitler rahatlıkla barınabilir. Bu nedenle sık taramak parazitlerden korur.

Bağışıklık sistemleri çok dayanıklı değildir. Ev ortamıyla uyumludur. Sahibini benimser. Oyun oynamaktan çok hoşlanmayan kedilerdir. Her gün bakımları yapılmalıdır. Genelde sessiz, kararlı, saygılı ve şefkatlidir.

1215

Korat cinsi kediler

Tayland da kutsal olarak kabul edilen Korat'ın isminden gelir. Tüyleri gri tonlarındadır. Kafa bölgesinin üstünde tüyleri daha azdır. Sırt üstünde daha uzundur.
Traş edilmeleri önerilmez. Haftada bir tüylerini taramak gereklidir. Tırnak bakımı yapılabilir. Avcılık iç güdüsü yüksek bir kedidir, kuyruğu sürekli sallar bu nedenle evde kırılacak eşyalar çok fazla olmamalıdır. Kuru mamayla beslenmesi yeterlidir. Beslenme açısından rahattır. Uzun tüylü kedi istemeyen insanlar için idealdir.

1215

Bambino Kedileri
Tüysüz kedilerdir. Genetik bozukluk sonucu meydana gelen bir kedinin tekrar annesi ile çiftleştirilip türü meydana getirilmiştir. Çok sevecan, tatlı ve sıcak kedilerdir. Sfenks kedileri denilir. Tüye alerjisi olan kedi severler için en ideal kedilerdir.

Tüysüz oldukları için soğuya karşı hassas kedilerdir. Haftada bir uygun şampuanla yıkanmaları gereklidir. Çünkü tüysüz olduklarından kıl foliküllerindeki yağ tabakası deride birikir. Tüyleri olmadığı için derinin nem dengesi korunmalı özel kremleri vardır.

1215